Biztos benne, hogy jó a napszemüvege?

A nyári időszakban óvjuk bőrünket a napsugarak ártalmas hatásaitól, de védjük-e eléggé szemünket is? Nem mindegy ugyanis, hogy milyen szemüveget használunk.

2013. 07. 22. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az infravörös sugárzás (780–5000 nm) szűrése nem indokolt, mivel egészségkárosító hatása bizonyítottan nem jelentős. Az ultraibolya sugárzás hullámhossz szerint UV C (100–280 nm), UV B (280–315 nm), és UV A (315–380 nm) részre osztható. A Földet körülvevő atmoszféra a káros sugarak jelentős részét elnyeli. Az ózonpajzs az UV A-t nem, az UV B-t részben, és az UV C sugárzást teljes egészében kiszűri. A látható fény (380–780 nm) megfelelő szűrése azért fontos, mert a túl erős, illetve túl gyenge fény nehezíti a látást.

Nem jellemző ugyan, de heves szemfájdalmak jelentkezhetnek természetes, de túlzott UV-behatásra: például olyan helyeken tartózkodóknál, ahol nagy a fényvisszaverődés: szabadtéri vízi sportokat gyakorlóknál, vagy hegymászóknál. A legtöbb embernél azonban az UV fény káros hatása csak később, hosszabb távon jelentkezik.

A jó napszemüveg a lehető legnagyobb területen fedi szemünket, és oldalról is védelmet biztosít. Figyeljünk rá, hogy szemüvegünk 100 százalékos UV-védelmet biztosítson (azaz szerepeljen rajta az UV-400-as felirat). Az Európai Unióban már tilos UV-védelem nélküli szemüveget gyártani és forgalmazni, ezért az uniós eredetű szemüvegekkel – árfekvésüktől függetlenül – nincs e szempontból probléma. A távol-keleti szemüvegek azonban kétséget ébreszthetnek vásárlóikban, mivel még az UV-matrica jelenléte sem garancia arra, hogy az valóban megfelelő. Tájékozódjon vásárlás előtt a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján a letiltott napszemüvegek felől.

Ha egy szemüveg sötét, vagy tükröző felülete van, az még nem jelenti azt, hogy véd az UV sugárzás ellen. A legveszélyesebbek azok a szemüvegek, amelyek sötétek, azaz a fényt kiszűrik, de UV-védelmet nem biztosítanak. Ilyenkor a sötét miatt a pupilla kitágul, és a káros UV sugarak nagyobb felületen érik el a szemfenéket.

Az eltérő fogyasztói igényeknek megfelelően különböző színű, sötéttelítettségű lencsék kerülnek forgalomba. Néhány példa arra, hogy mely színű lencse milyen körülményekhez ajánlható:

A tájékoztatót a napszemüveg keretén, vagy levehető címkén, vagy a csomagoláson kell feltüntetni. Ezek a következők:

Vásárláskor mindenképpen figyeljünk arra, hogy a kiválasztott termék sérülésmentes legyen, a mellékelt címkén szerepeljenek a kötelező adatok. Csak olyan kereskedőben bízzunk, akinél a vásárlást igazoló blokkot megkapjuk, hiszen később panaszunkat, reklamációnkat így érvényesíthetjük. Kísérje figyelemmel az NFH Nyílt Labor Napjait, ilyen alkalmakkor lehetőségük van ugyanis napszemüvegüket a fényszűrés szempontjából bevizsgáltatni.

További hasznos információk: www.nfh.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.