Fogyasztóvédelmi szempontból természetesen a minőségi termékek vásárlása, használata javasolt. A hatóságunk által a korábbi években véletlenszerűen megvizsgált radírok több mint fele tartalmazott tiltott lágyítószert, ezért célszerűnek tartottuk idén is egy átfogó vizsgálattal ellenőrizni a játékként is használható termékek biztonságosságát. Az ellenőrzés során áruházláncok éppúgy szerepeltek a vizsgált üzletek között, mint játék-nagykereskedések és papír- és írószerboltok.
A gyermekek alkotás közben sokszor a ceruza és a radír szájba vételével, szopogatásával önkéntelenül is veszélynek teszik ki magukat, hiszen egy nem az előírásoknak megfelelően gyártott eszközből káros anyagok is juthatnak a szervezetükbe. Reprodukciót károsító hatásuk miatt egészségre ártalmasak a PVC anyagú radírokban esetleg jelen lévő tiltott lágyítószerek, melyek kémiailag nem kötődnek erősen a PVC-hez, így a felületre migrálva szájon át vagy a bőrön keresztül felszívódhatnak. Kockázatot jelenthetnek a színezésre használt krétákban, ceruzákban alkalmazott pigmentekben esetleg előforduló nehézfémek is, hiszen jól ismertek ezek különböző egészségkárosító (rákkeltő, reprodukciót károsító, mutagén vagy „csak” allergizáló) hatásai.
Az idei célellenőrzés során a 16-féle festő- és színezőeszköz-készlet 42 mintaelemén 8 elemre végzett kioldódási vizsgálatok igen jó eredménnyel zárultak: valamennyi termék megfelelt az előírásoknak. A mérési adatokból levonható becslések alapján az is megállapítható, hogy a termékek a közeljövőben életbe lépő szigorúbb előírásokat is kielégítik.
Nagyon pozitív eredményt mutatott a 20-féle radír, illetve radírkészlet tiltott lágyítószer-tartalmának meghatározása is, hiszen egyetlen radírminta tiltott lágyítószer-tartalma sem haladta meg a határértéket. Az eredmény különösen biztató a korábbi évek negatív tapasztalataival összehasonlítva, mert arra enged következtetni, hogy a gyártók a biztonsági előírások figyelembevételével – elkerülve a tiltott lágyítószerek alkalmazását – módosították gyártási technológiájukat.
Az egyetlen nem megfelelő minta egy radírhoz tartozó, puha műanyagból készült kiegészítő elem (úszógumi) volt, ami a megengedett 0,1 helyett 16 tömegszázalék DEHP lágyítószert tartalmazott. Erről készült jelentésünket elérheti ezen a hivatkozáson.
A korábbi években letiltott radírtermékeket itt tekintheti meg.
A másnak látszó, élelmiszerrel összetéveszthető és ennek következtében veszélyes termékek köre egyre bővül. A dekorációs formáktól a kozmetikai és háztartás-vegyipari termékeken keresztül az írószereken át egyre több termékcsoportnál jelennek meg az élelmiszerrel összetéveszthető kiszerelési formák. Az írószereknél is egyre „érdekesebb” formák megjelenése tapasztalható. Fontos megjegyezni, hogy az élelmiszerrel való összetéveszthetőség ennél a termékkörnél jelenti talán a legnagyobb veszélyforrást, hiszen az írószerek jelentős részének a gyermekek a felhasználói.
A gyümölcsformájú radírok kis méretük, és meg nem engedett mértékű lágyító (ftalát-) tartalmuk okán lehetnek veszélyesek. Apró méretük miatt az élelmiszerre hasonlító radírok beleférnek a kis alkatrészek vizsgálóhengerébe, ezáltal kisgyermekek számára fulladásveszélyt jelenthetnek.
Ezért ha gyermekének radírt vásárol, elsősorban valóban radír kinézetű terméket válasszon.
E témakörre a jövő héten is visszatérünk, részletezve a tanszerekkel kapcsolatos reklamáció lehetőségét, illetve a szavatossági jogokat.
További hasznos információk: www.nfh.hu