A csaló vállalkozások által kínált étrend-kiegészítők, fogyást elősegítő termékek közös jellemzője, hogy külföldön bejegyzett honlapokról lehet őket megrendelni, forgalmazásukat – a hazai szabályokat megkerülve – nem jelentették be. Előfordul az is, hogy egy-egy termék olyan összetevőt tartalmaz, amelyet kifejezetten tilos felhasználni az Európai Unió területén.
Magyarországon az étrend-kiegészítő készítményeket legkésőbb a termék első forgalomba hozatalakor az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézeténél (OÉTI) kötelező bejelenteni. A bejelentett készítményekről az OÉTI listát vezet honlapján. A forgalomba hozataltól eltiltott kiegészítők listáját innen töltheti le.
A netes felületről rendelt, egy hét alatt tíz kiló fogyást ígérő étrend-kiegészítők forgalmazói általában külföldön bejegyzett cégek, így gyakran beazonosíthatatlanok, s mire a hatóságok a nyomukra bukkannának, megszüntetik a jogsértő állításokat tartalmazó, bejelentés nélkül forgalomba hozott termékeket valótlan állításokkal reklámozó honlapot, és eltűnnek.
Gyanakvásra ad okot, ha az internetes oldalon hirdetett készítmény előállítóját, illetve magyarországi forgalmazóját, bejelentőjét nem lehet nyomon követni, ha a hirdető neve, székhelye, a kapcsolattartásra, elérhetőségre vonatkozó adatok nem azonosíthatók egyértelműen.
Mindenképpen olvassák el az étrend-kiegészítő termékeken feltüntetett – összetételre, hatásra vonatkozó – tájékoztatásokat, valamint a termékekhez kapcsolódó egyéb tájékoztató anyagokon elhelyezett információkat. Sok fogyókúrás készítmény például nem ajánlott magas vérnyomásban szenvedőknek, szívpanaszokkal rendelkezőknek, amiről a vevő sokszor csak akkor értesül, ha már megrendelte a terméket.
Gyanúra adhat okot továbbá, ha a termék jelölésén vagy reklámjában utalást találnak a használattól várható testtömegcsökkenés mértékére vagy ütemére, mert ezek az állítások nemcsak jogszabálysértők, de általában nem is bizonyulnak igaznak.
Azért, mert egy étrend-kiegészítő kizárólag természetes, növényi anyagokból áll, nem biztos, hogy biztonságos. Az étrend-kiegészítőkben alkalmazásra nem javasolt, ismert egészségkárosító hatással, mellékhatással rendelkező gyógynövények listája megtekinthető az OÉTI honlapján.
További hasznos információk: nfh.hu.