Általános a pesszimizmus

Kedvezőtlen vállalati hírek és az egyre feszülő közel-keleti helyzet miatt tegnap egyre mélyebbre süllyedtek a tőkepiaci árfolyamok. Tokióban 1,4 százalékkal esett vissza a Nikkei 225 index mutatója. A japán tőzsde annak ellenére gyengült, hogy Tokióban a parlament alsóháza 25,4 milliárd dolláros munkahelyösztönző program létrehozásáról szavazott.

2003. 01. 27. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők szerint lehetséges, hogy a közeljövőben elindul az a Koizumi Junicsiro kormányfő nevéhez fűződő gazdaságélénkítő program is, melynek keretében a rosszul kihelyezett banki hitelekre próbálnak gyógyírt nyújtani a bajba jutott pénzintézetek számára.

Japánhoz hasonlóan csökkenés jelentkezett az európai parketteken is, a Londonban és Frankfurtban koradélután másfél százalék körüli csökkenést mutattak az indikátorok. Londonban a Vodafone bejelentette, hogy a tavalyi negyedik negyedévben 4,9 millióval 112,5 millióra növelte ügyfelei számát, sőt bővült az egy felhasználóra jutó bevétel is.

A német piacon nagy riadalmat keltett, az esetleges iraki beavatkozás lehetősége. Berlinben a pesszimista hangulatot próbálták ellensúlyozni azzal, hogy a kormány 20 milliárd eurós megtakarítást eredményező személyi jövedelemadó csökkentést kíván végrehajtani. A személyi jövedelemadóból csökkenéséből származó költségvetési mínuszt az általános forgalmi adó kulcsok növelésével próbálná meg a német pénzügyminisztérium korrigálni.

Jóslatoknak és a nemzetközi tőzsdei hangulatnak megfelelően lejtmenettel indult a kereskedés tegnap Amerikában is. Bill Gates a Microsoft alapító atyja a davosi világgazdasági fórumon azt mondta, hogy az informatikai és telekommunikációs piac várhatóan idén sem lendül fel. A szoftverguru a mások által megjósolt javuló gazdasági trenddel ellentétesen stagnálás és csökkenést vár a technológiai piactól.

Az USA-ban a decemberi új lakáseladások száma növekedett, így a nyitást követő csökkenés egy pillanatig megszakadhatott, de a korrekciós próbálkozás nem sikerült eléggé erősnek.

Budapesten is a nemzetközi trendek határozták meg a BÉT irányvonalát, a BUX 100 pont körüli csökkenéssel indította hetet. A kereskedés elején az első pillanatban a magyar tőzsdemutató tovább zuhant, majd egésznap emelkedéssel próbálkozott. A javulás tartósnak bizonyult, de még így sem sikerült a BUX-nak pozitív előjellel zárnia.

A 90,88 pontos csökkenést ezúttal nem csak a vezető részvények sínylették meg, még a bolgár DSK Bank privatizációjára jelentkező OTP Bank részvényei is csak 30 forinttal lettek olcsóbbak. Elemzők rámutattak, hogy nagy eséllyel indult a magyar bank a DSK magánosítására kiírt pályázaton, hiszen a legnagyobb vevőjelöltek elálltak a tenderen történő részvételtől. Az OTP közölte, hogy nem kötelezőérvényű ajánlatot tett tegnapa DSK Bank-ra.

Záró: 7583,12
Min: 7509,16
Max: 7595,28
Nyitó: 7567,59
Előző: 7674,00
Vált.: -90,88 pont (-1,18 százalék)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.