Néhány év óta működik ezen a néven egy polgári egyesület a koronázóváros történelmi központjában. Szégyenszemre én csak hallomásból – és a világhálóról – ismerem. Előadásokat tartanak ebben a kaszinóban, kiállításokat rendeznek. A rendezvények mellett könyvtárat is tartanak fönn. Mindezt Pozsonyban a Klarissza utca 7. szám alatt, a Nester-házban. A klarisszák egykori templomának és kolostorának a szomszédságában. Ez a kolostorépület arról is nevezetes, hogy a XIX. század végén a katolikus gimnázium működött benne, s ebben az iskolában érettségizett Bartók Béla. Tegnap Skultéthy Csaba, a Szabad Európa Rádió volt szerkesztője tartott előadást a kaszinóban Fiuméról. A kikötőváros történelmi emlékeit, magyar múltját évek óta népszerűsíti szerte a Kárpát-medencében a nyugdíjasként is fáradhatatlan könyvgyűjtő és közíró. Holnapra pedig a Bécsi Napló szerkesztőit várják Pozsonyba. A nyugati magyarságnak ezt a fontos sajtófórumát Deák Ernő, a főszerkesztő fogja bemutatni az est vendégeinek.
A régi Pozsonynak ezt a hagyományát egy innen Nyugatra elszármazott magyarnak, Frideczky Jánosnak sikerült újjáteremtenie. 1999 márciusában jöttek össze azok a pozsonyi magyarok, akik szívesen társultak az ötletadóhoz. A kezdeményezés tulajdonképpen azt a reformkori törekvést – Széchenyi István elképzelését – próbálja folytatni, amely nyilvános tereket kívánt teremteni a társadalmi érintkezésnek. Az első alapszabály tanúsága szerint 1837. július 1-jén kezdte meg a Pozsonyi Casino a működését. Alapítása után fél évszázaddal később már több mint négy és fél ezer könyv, számos bel- és külföldi újság állt a tagság rendelkezésére. A két világháború között is működő magyar társaskör tevékenységének a második világháború befejezése vetett véget. A jogfosztottság éveiben, majd a kommunista diktatúra idején szó sem lehetett újraindításáról.
Hónapok szervezőmunkája után 1999 szeptemberében nyílott meg újra a kaszinó. Tevékenységét választmány irányítja, ez a testület állítja össze a havi programot. Természetes törekvésük a koronázóváros magyar emlékeinek számontartása. A pozsonyi rendezvényeken kívül szerveztek a tagoknak kirándulásokat magyarországi kulturális eseményekre. Az idén hatodik esztendejébe lépő megújult magyar társaskör jól példázza, hogyan lehet hagyományokat a XXI. század igényeinek megfelelően folytatni.

Orbán Viktornak kellett helyre tennie Zelenszkijt