Egyetértés a szakképzés lépéseiről

A szakképzéssel kapcsolatos újabb 14 pontot ismertetett tegnap a parlamentben Gyurcsány Ferenc a 100 lépés programjából. Pokorni Zoltán (Fidesz) elmondta: ezek között számos olyan elképzelés van, ami helyes, amiket a polgári kormány már bevezetett, ám ezeket 2002 után felszámolták vagy ellehetetlenítették.

Czirják Imre
2005. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakképzés átalakításának 14 intézkedését hirdette meg tegnap a parlamentben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a 100 lépés programjának keretében. Kifejtette: ezek hivatottak a szakmunka és a szakképzés becsületét visszaszerezni, hogy 400 ezer fiatal jól és jól keresve tudjon majd boldogulni. A kormányfő áttörésnek nevezte a koncepciót, amely megváltoztatja azt, hogy a szakképzés eddig az oktatásügy mostohagyermeke volt. Kiemelte, hogy a szakképzést úgy kell átalakítani, hogy a munkaerőpiac igényeihez igazodjon. Oda menjen több pénz, ahol olyan munkásokat képeznek, akik el is tudnak helyezkedni. Úgy vélte, ha a tervezett magyarországi fejlesztések megvalósulnak, akkor több százezer szakmunkásra lesz majd szükség, és a most bejelentett intézkedések garantálják majd, hogy ne Szlovákiából kelljen munkásokat hoznia a Suzukinak és a Nokiának.
A Fidesz egyetért azzal, hogy Magyarországon a szakképzésben fordulatra van szükség – mondotta Pokorni Zoltán, a párt alelnöke. Hangsúlyozta: a pontok között számos olyan elképzelés van, ami helyes, de még jobb lett volna, ha ezeket akkor vezetik be, amikor Gyurcsány Ferenc még csak miniszter vagy csak tanácsadó volt. Emlékeztetett arra, hogy egy év alatt 20 százalékkal nőtt a munkanélküliség, elérve a 300 ezres lélektani határt. Minden ötödik pályakezdő munkanélküli. Kitért arra, hogy a szakképzés területén az MSZP–SZDSZ-kormány elődjének számos intézkedését (mint például a 25 év alatt ingyenesen megszerezhető második szakképzést vagy a közoktatási törvény 1999-es módosítását, illetve a felnőttképzési törvényt) megszüntette, vagy pénzügyileg ellehetetlenítette. A képzési kártyával kapcsolatban megjegyezte: – Annak biztos jó lesz, aki nyomtatja, felírom egy borítékra, hogy várhatóan ki fogja ezt csinálni – tette hozzá. Pokorni Zoltán elmondta: jelenleg is 15 milliárd forintnyi európai uniós támogatás áll rendelkezésre a felnőttképzés területén. Ebből csak 500 millió forintot, azaz 3,3 százalékot pályáztat a munkaügyi tárca. – Van pénz. Ötlet, innováció, elképzelés nem volt, remélem, hogy ezen változtatni fognak – mondta Pokorni.
Herényi Károly (MDF) elmondta: a szakképzés területén egyszerre van jelen a hiány és a pazarlás, ezek között említette a párhuzamosságokat az oktatási és a munkaügyi tárca között. Az uniós forrásokkal együtt 2013-ig hatalmas összeg, 226 milliárd forint fordítható erre a célra. Ha ezt rosszul csináljuk, akkor csak szórjuk a pénzt – jegyezte meg. Elmondta: az MDF azt javasolja, hogy ötven év helyett 45 éves kor felett támogassák a munkahelyüket elvesztettek új szakképesítésének megszerzését.

a szakképzés színvonalA
1. Támogatjuk az alapképességek megerősítését és a szakmai tárgyak alapjainak nagyobb óraszámú tanítását a szakiskola
9–10. évfolyama közismereti képzésének keretében.
2. A szakiskola 9–10., valamint a szakközépiskolák 9–12. évfolyamain a szakképzési időn belül finanszírozzuk a pályaorientációs, a szakmai és a szakmacsoportos alapképzést.
3. Kiemelten támogatjuk a hiányszakmák oktatását.
4. Kialakítjuk a szakképző iskolák teljesítménymérési rendszerét, s ennek alapján jutnak normatív, kiegészítő és fejlesztési támogatásokhoz.
5. Átalakítjuk az Országos Képzési Jegyzéket, 400-ra csökkentjük a szakképesítések számát.
6. 22 térségi integrált szakképző központot hozunk létre, részben európai forrásból, részben a Munkaerőpiaci Alap finanszírozásával.
7. Javítjuk a szakképzési vizsgarendszer minőségét.

hátrányos helyzetű fiatalok
8. 2006-tól minden szakiskolában előkészítő képzést indítunk azon fiatalok számára, akik nem tudták megszerezni az alapfokú iskolai végzettséget. Ennek elvégzését követően a normál szakiskolában teljes értékű szakképzettséget szerezhetnek.
9. Az Útravaló program keretében 2000 fiatal kap kiemelt támogatást a magas színvonalú szakmai tudás elsajátításához.
munkaerőpiac és szakiskolák
10. A tanulószerződéssel rendelkező fiatalok számát 20 százalékkal, 25-26 ezerre növeljük. A munkáltatók érdekeltségének erősítésére emeljük a gyakorlati képzést végzők költségátalányának összegét.
11. A munkaadók, a munkavállalók és a kamarák, valamint az iskolafenntartók képviselőiből tanácsadó testületeket hozunk létre a térségi integrált szakképző központokban és a nagyobb szakképző iskolákban.

felnőttképzés és munkaerőpiac
12. Bevezetjük a munkavállalói képzési kártyát. A személyhez tartozó kártya használatával lehetővé válik a képzések során megszerzett tudás beszámítása az egymásra épülő szakmai képzések során.
13. Az 50 éves kor felett a munkahelyét elvesztett személynek támogatást biztosítunk az új szakképesítés megszerzéséhez. Lehetővé tesszük, hogy 50 éves kor felett az átképzésre szoruló vagy munkahelyét elvesztett személy a második szakképesítés megszerzéséhez támogatást igényelhessen, ha a megszerzett új szakképesítése révén garantálttá válik további munkavégzése vagy újbóli munkába állása.
14. Minőségi követelményekkel és munkaerő-piaci elemekkel javítjuk a felnőttképzést színvonalát.



Mekk Elek meséi. Napirend előtt Rogán Antal (Fidesz) azt rótta fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, hogy átgondolatlan lépései következtében az emberek rosszabbul járnak. Utalva a száz lépés program családtámogatást érintő elemeire úgy fogalmazott: ahová Gyurcsány lép, ott a családok zsebében pénz nem marad. Rogán Mekk Elek meséit ajánlotta a miniszterelnök figyelmébe, mondván, nem kell ennyit remekelni, elég, ami bevált, abból nem kell elvenni, csak egy kicsit hozzátenni. Erre Veres János pénzügyminiszter közölte, mivel az igazságosabb közteherviselés érdekében szükséges változtatásokat nem cáfolták meg, ezért úgy tekinti, a Fidesz is egyetért azzal, hogy „a szükséges intézkedéseket az arányosabb közteherviselés érdekében meg kell tenni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.