Guantánamo a terrorizmussal vádolt, ám ítélet nélkül bebörtönzött foglyok megérkezése óta érzékeny pontja az amerikaiak „rendteremtő” hadműveletének. A kínzások és a kubai földön lévő támaszpont kapcsán előállt jogi képtelenség több nyugati ország és emberi jogi szervezet rosszallását is kiváltotta, a Newsweek felelőtlen cikke nyomán történtek azonban túlmutatnak mindezen.
Afganisztánban az utóbbi hónapokban pozitív irányban változtak a közállapotok, javult a biztonsági helyzet, s a térség sorsát figyelemmel kísérő közvélemény már-már azt hitte, valóságos fordulópont érkezett el. A Newsweek fatális hibája mutatott rá végül, hogy mégiscsak könnyű felébreszteni az alvó oroszlánt. Az eset sokakban vetette fel ismét a sajtó hatalmas felelősségét, kérdéses azonban, hogy végső soron valóban a lap-e az ügy fő bűnöse. A riportot kínzásokról és megalázásokról szóló leleplezések, valamint a keleti világ irányában teljesen érzéketlen nyilatkozatok sora, két máig befejezetlen háború kirobbantása, casus belliként feltüntetett tömegpusztító fegyverek létezésének hivatalos cáfolata előzte meg, szinte az egész Közel-Keletre és Közép-Ázsiára kiterjesztve az Amerika-gyűlöletet. A iszlám szélsőségek felerősödéséről hallani a feszült Üzbegisztánból, megakadt tárgyalásokról a nukleáris terveket szövögető Iránból, háborús félelmekről Szíriából, Nyugat-ellenes tömegtüntetésekről Pakisztánból és mindennapos vérfürdőkről Irakból. Ezért pedig elsősorban aligha a média a felelős. Egymás szavának megértésére sem az ellenállók, sem az amerikai döntéshozók nem tesznek kísérletet, lehetetlenné téve ezzel a Nyugat és Kelet közti történelmi feszültség enyhítését. Washington hol az embereket óvó demokráciát, hol az épp az ő életük árán is megteremtendő stabilitást helyezi előtérbe, erőszak árán azonban még egyiket sem sikerült megteremtenie.
A Newsweek riportja végső soron tehát mégiscsak nagy tanulságot tárt fel, rámutatva, hogy az indulatok ideig-óráig történő féken tartásával Washington legföljebb időt nyert, háborút biztosan nem.

Összehívta a Védelmi Tanácsot Orbán Viktor a közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt