Megvalósulni látszanak azok a félelmek, miszerint az Egyesült Államok nem fogja kiterjeszteni a főként nyugat-európai országokra vonatkozó vízummentességi programot, hanem egységes, minden beutazóra nézve egyenlően szigorú beutazási eljárásokat vezet majd be. Ezt támasztja alá annak a háromfős kongresszusi delegációnak a nyilatkozata is, amely a magyar külügyminiszterrel folytatott megbeszélést. Richard Shelby és John Cornyn republikánus szenátorokat és Robert Cramer demokrata képviselőt hivatalában fogadta Somogyi Ferenc.
Cornyn szenátor az amerikai–magyar kapcsolatokat terhelő egyetlen súlyos problémára térve úgy nyilatkozott: „célunk, hogy a jövőben az Egyesült Államokba látogató valamennyi külföldi vendéggel azonos módon bánjanak”. Mint emlékeztetett, a jelenleg vízummentességet élvező országoknak is záros határidőn belül új feltételeknek kell megfelelniük, így biometrikus adatokat tartalmazó útlevelet kell bevezetniük.
Az amerikai vízumkötelezettség eltörlésére irányuló kelet-európai ambíciókkal kapcsolatban megfigyelők már korábban arra figyelmeztettek, hogy a 2001. szeptember 11-i eseményeket követő tengerentúli hangulat miatt inkább a beutazási rendszer egységesítéssel párhuzamos szigorításának irányába mozdulnak el az amerikai törvényhozók.

Magyar Péter újabb agrárszakembere állt ki Ukrajna uniós csatlakozása mellett