A riel Saron és Mahmúd Abbász között történelmi találkozó jött létre tegnap. Izrael és a palesztinok első embere jeruzsálemi megbeszélésükön elsősorban az egyre inkább elharapódzó erőszakról tárgyaltak. Ez a tervezett független palesztin állam – jelenleg reménytelen – létrejöttét is veszélyezteti, minthogy a nemzetközi útiterv szerint a Palesztin Hatóság kötelessége lefegyverezni a támadói csoportokat. Az izraeli miniszterelnök felhívta Abbász figyelmét, hogy nem elégedett a Palesztin Hatóság lépéseivel, amelyeket a fegyveresek ellen tesz. Konkrét terveket kért Abbásztól és Nasszer Juszef belügyminisztertől, hogyan szeretnék letörni az ellenállókat a megszállt területeken, különösen a Gázai övezetből való kivonulás idején. A találkozó nem jelentett elmozdulást a holtpontról, mivel sem Izrael, sem a palesztinok nem voltak hajlandók engedményeket tenni.
Izrael bejelentette, a Palesztin Hatóság helyett ők megteszik az óvintézkedéseket, s ezt az Iszlám Dzsihád nevű szervezettel meg is kezdték. Tegnapra virradóra ötven olyan személyt vettek őrizetbe, aki ennek a csoportnak a tagja. „Bárki, aki ennek a szervezetnek a tagja, jogos célpont” – közölte a Háárec izraeli napilappal Erez Vinner alezredes, az izraeli hadsereg egyik ciszjordániai vezetője.
Közben első alkalommal derült ki egy izraeli hivatalos nyilatkozatból, hogy a Ciszjordániát és Izraelt egymástól elválasztó fal a biztonsági szempontok mellett politikai okokból is épült. „A Jeruzsálem közigazgatási határain belül – amely Izrael elidegeníthetetlen területe – épülő fal nyomvonalának kialakítása politikai elemet is tartalmaz” – szól a nyilatkozat. Izrael eddig következetesen kiállt amellett, hogy a biztonsági kerítés célja a lakosság megóvása a terrorakcióktól, és semmiképpen nem lehet jövőbeli határvonalnak tekinteni.
Még nincs vége: újabb hidegfront érkezik viharos széllel, de már a hó is eshet















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!