Min dolgozott Braun Róbert?

Betekintene azokba az iratokba Répássy Róbert (Fidesz), amelyeket Braun Róbert munkássága folyamán a Miniszterelnöki Hivatalban (MeH) készített. Szilvásy György, a MeH államtitkára azt ígéri, biztosítani fogják ennek lehetőségét.

Czirják Imre
2005. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben fordult tegnap Répássy Róbert, a Fidesz országgyűlési képviselője Szilvásy Györgyhöz, a miniszterelnöki kabinet államtitkárához annak érdekében, hogy betekinthessen, valamint feljegyzést és másolatot készíthessen azokról az anyagokról, amelyeket Braun Róbert, a MeH volt helyettes államtitkára, később tanácsadója készített. A képviselő arról is tájékoztatást kért, hogy a Braun által készített anyagok között van-e olyan, amelyet állam- vagy szolgálati titokká minősítettek.
Batiz András kormányszóvivő elmondta: Szilvásy a jogszabályok figyelembevételével lehetővé teszi Répássynak az iratokba való betekintést valamikor a közeljövőben, „a lehető legrövidebb időn belül”. Arra nem tudott válaszolni, hogy voltak-e Braun munkásságának olyan elemei, amelyet titkosítottak. Kifejtette: a Fidesz három napja folyó „hajcihője” egy koholmányra épül, az áliratnak semmi köze a valósághoz, készítőit nem náluk kellene keresni.
Ismert: a sajtóban szerdán került nyilvánosságra egy olyan akcióterv, amelynek célja Orbán Viktor Fidesz-elnök lejáratása az úgynevezett gyanúkampánnyal. Ennek lényege, hogy homályos célzásokkal, „bármiféle igazságalap nélkül” besározza az ellenzéki politikust, és aláássa a volt kormányfőről kialakult képet, amely szerint „elkötelezett antikommunista, becsületes és példás családi életet él”. Az iratot a Miniszterelnöki Hivatal papírjára készítették Braun volt államtitkárságának fejlécével. A volt helyettes államtitkár okirat-hamisítás miatt feljelentést tett a rendőrségen, és azt nyilatkozta: a tervet nem ő készítette, és arra megbízást sem adott.
A kormány részéről koholmánynak minősített elképzelés egyes elemei a Fidesz szerint már megvalósultak. Annak egyik fő eleme ugyanis Orbán Viktor hírbe hozása a „szőlőügyekkel”, méghozzá az Élet és Irodalom (ÉS) című hetilapban. Az Orbán Viktor elleni jelenlegi sajtókampány elindítója éppen az ÉS lett. A napilap főszerkesztője mindenestre cáfolta, hogy az orgánum lejárató kampányba keveredett volna. Ugyanakkor az ominózus cikkeket jegyző újságíróról, Rajnai Attiláról csütörtökön kiderült, hogy tavaly óta az MSZP-s vezetésű Bács-Kiskun megyei önkormányzattól havi bruttó 300 ezer forintban részesül. Rajnai lapunknak nem tagadta a szerződés létét. Ugyanakkor arra hivatkozott, hogy munkája a fogathajtó-világbajnokság előkészületeihez és a versenyhez kapcsolódott. Csakhogy az esemény tavaly volt, az önkormányzattal kötött szerződése viszont 2006-ig tart. Az ÉS főszerkesztője, Kovács Zoltán nem hiszi, hogy a szerződés és a lapnak végzett munka összeférhetetlen lenne.



Debrecenben is próbálkoztak. Kósa Lajos, Debrecen polgármestere ellen hozzávetőlegesen egy éve, az európai parlamenti választások előtt indult a legutolsó lejárató kampány. Ennek terve – amely március 15-től június 6-ig részletesen felsorolta a teendőket – szintén nyilvánosságra került. A hajdú-bihari új MSZP- vezetés – amelynek bizonyítani kellett a fideszes megyében –, élén Oláh Lajossal, cáfolta, hogy ők a dokumentum alapján támadnák a polgármestert, ám a tények ellentmondtak ennek. Ugyanazzal a Pásti utcai ingatlanüggyel támadták például a Népszavában Kósa Lajost, amelyet a tervezet is kilátásba helyezett. A lejáratás ellenére a Fidesz új helyi rekorddal nyerte meg az EP-választást Debrecenben. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.