Felszólította Kínát az Egyesült Államok, hogy értékelje újra a tizenhat évvel ezelőtt szétvert pekingi tömegtüntetéseket és bocsássa szabadon a Tienanmen téri események miatt koholt vádakkal mindmáig börtönben lévő személyeket. „Felhívjuk a kínai kormányt, hogy teljes mértékben adjon számot a megölt, őrizetbe vett vagy eltűnt több ezer ember sorsáról” – hangoztatta többek között az amerikai külügyminisztérium közleménye. Szingapúrban Donald Rumsfeld védelmi miniszter is kritizálta Kínát nagyarányú katonai fejlesztései miatt. A pekingi vezetéshez intézett üzenetében az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet is a börtönben fogva tartottak szabadon bocsátását követelte.
A kínai kormány 1989. június 4-én a hadsereg bevetésével fojtotta vérbe a főleg diákok által szervezett tömegtüntetéseket Peking központi terén. Százak, egyes becslések szerint ezrek vesztették életüket a mészárlásban.
Hongkongban mintegy 30-40 ezer ember vett részt a vérengzés évfordulóján rendezett megemlékezésen, transzparenseiken a következő feliratokkal: „Ne feledd június 4-ét”, valamint „A demokrácia harcosai örökké élnek”. Mindeközben Kínában az elmúlt évekhez hasonlóan megszigorították az ellenzékiek megfigyelését, és a Tienanmen téri áldozatok hozzátartozói közül sokaknak megtiltották, hogy kimenjenek a temetőbe.
Magyar lehet a tizenöt éve partra sodródott holttest
