Közeleg a közszférában idén esedékes béremelés második részletének kifizetése: a januári 7,5 után szeptember 1-jétől további 4,5 százalékos béremelésben részesülnek a közalkalmazottak. A KSH legutóbbi adatai szerint a szférában 150 ezer forint az átlagkereset, az intézkedés tehát bruttó hétezer forint többletet jelent havonta. Az örömbe azonban üröm is vegyül, mivel az önkormányzatok már a bértárgyalások során jelezték: saját forrásaikból 3-4 százalékos emelést tudnak végrehajtani, központi támogatás nélkül az ezenfelüli részt csak foglalkoztatáspolitikai hatású intézkedésekkel, magyarul elbocsátásokkal tudják kigazdálkodni. A szakszervezetek emiatt már korábban megfogalmazták aggodalmaikat, miszerint az egészségügyi és a szociális ágazaton túl leginkább a közoktatás területén várhatók elbocsátások a szeptemberi béremelés kifizetése miatt.
A költségvetésen keresztül a kormány emellett több esetben módosította a közoktatási törvényt, így a területen számos munkakör már nem a „kell”, hanem a „lehet” kategóriába tartozik, emiatt már eddig is számos igazgatóhelyettesi, szabadidő-szervezői poszt szűnt meg. Rossz előjel az is, hogy az önkormányzati elbocsátások finanszírozására idén minden eddiginél magasabb összeget, 13,5 milliárd forintot biztosít a költségvetés.
Az, hogy végül mekkora mértékű elbocsátás lesz a közszférában, ezen belül pedig a közoktatásban, a mintegy 2500 helyhatóság döntését követően csak szeptemberben derül ki – mondta megkeresésünkre Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. A szervezet korábban valamennyi önkormányzati szövetséget, megyeközpontot levélben kereste meg, hogy egyeztessenek a béremelés hatásairól. Szeptember közeledtével a visszajelzések felgyorsultak, az eddigi összesítések alapján elmondható, hogy az önkormányzatok többségének gondot jelent a béremelés kifizetése – mondta Kerpen. A PDSZ tudomása szerint csak az utóbbi hétben tíz budapesti iskolában döntöttek 5-6 ember elbocsátásáról, ami átlagosan tízszázalékos leépítést jelent – hangsúlyozta az érdekvédő.
*****
Tervek. A közalkalmazottak számára mindössze ötszázalékos, a köztisztviselők számára pedig egyáltalán nem tervez béremelést jövőre a kabinet – értesültünk kormányzati forrásokból. A jelenlegi tervek szerint – amelyek nyilván változnak a bértárgyalások során – a közalkalmazotti béremelés felét az önkormányzatoknak kellene finanszírozniuk. Úgy tudjuk, több mint ötvenmilliárd forintot meghaladó keret áll majd rendelkezésre a közszférában jövőre várható leépítések finanszírozására.

Veszélyes időkben nem ripacsokra van szükség! – indul a NEM kampánya