Megint csökkentek a nemzetközi piacokon meghatározó chicagói tőzsdén a gabonajegyzések a 33. héten. Az árak csak egyszer ugrottak meg, amikor bejelentették, hogy Irak 1,2 millió tonna amerikai és ausztrál búzát vett. Az érintett államok között 2003 óta nem volt ilyen jelentős üzletkötés. A hét végére azonban ismét lecsendesedett a hangulat a kedvező kínálati helyzet miatt.
Chicagóban a kukoricaárak is folyamatosan csökkentek a hét kétharmadában. Fordulat a bőséges csapadék hírére következett be, amit tovább segített, hogy Ausztráliából is a tengeri számára kedvező időjárásról érkeztek jelentések. Az alacsony árak később a befektetési alapokat is spekulatív vásárlásokra sarkallták, emiatt ismét növekedtek az árak, de végül így is a múlt heti szint alatt zártak. Az Agrograin Rt. elemzői szerint a gabona piacain az időjárás továbbra is ármeghatározó tényező marad. Ha a mostani csapadékos időjárás nem okoz kárt az idei kukoricatermésben, az alacsony árszint tartós lesz.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 33. hét közepétől megugrott a forgalom: a kereskedés szintje az előző heti mérték kétszeresét közelítette meg, a jegyzések a takarmánykukoricánál, a búzánál és a napraforgómagnál csökkentek, míg a takarmánybúza és -árpa árai erősödtek. A héten 314 kontraktusnyi üzlet született 829 millió forint értékben.
A hazai új búza betakarítása befejeződött. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a közepesnél valamivel jobbnak értékelte az idei, hektáronként átlagosan 4,6 tonnás gabonatermést. A hamarosan átadásra kerülő új tárolók kedvezőtlen hatást gyakoroltak a kukoricapiacra, a jegyzések észrevehetően lanyhultak. Nem adott támaszt a hazai áraknak a nemzetközi jegyzések alakulása sem, ahol továbbra is csökkent az árszint. Az olajos magvak közül a napraforgó árai ismét gyengültek, míg a repcemag ára nem változott. A napraforgómag-termés alakulását viszont sok bizonytalanság jellemzi. A változékony, esős időjárás még komoly károkat tehet a szépen fejlődő növényekben.
A múlt hét első két kereskedési napján a búza ára idehaza minden lejáratra esett. Szerdán azonban már megállt ez a folyamat, kivéve a szeptemberi határidőt, amelynél a kalászos újabb hatvan forintot veszített értékéből. A következő napon a szeptemberi terminus újabb 100 forinttal, 21 700 forintra csökkent, a többi lejáratra nem változott az ár. Pénteken a szeptemberi lejárat tartotta magát stabilan, a távolabbi határidők pedig tonnánként 100–500 forinttal nőttek. A decemberi árfolyam 300 forinttal 23 000 forintra, a jövő márciusi pedig 500 forinttal 23 500 forintra emelkedett.
Hétfőn alig mozogtak a kukoricajegyzések, és a kedd sem hozott ötven forintnál nagyobb változást. Szerdán a kukorica ára szeptemberi lejáratra 200 forinttal 25 200 forintra, a novemberi lejáratra 300 forinttal 21 100 forintra erősödött. A csütörtöki nap ismét eseménytelen volt enyhe árcsökkenés mellett. Az utolsó kereskedési napon pedig már a takarmánykukorica szeptemberi ára sem változott, tonnánként 25 200 forint maradt. A novemberi jegyzés negyven forinttal 21 050 forintra, a decemberi 100 forinttal 21 300 forintra csökkent.

Holttestet találtak Komáromban