Tíz napon belül döntést hoz a hatályos törvény értelmében a moszkvai Matrosszkaja Tyisina (Matrózcsend) vizsgálati fogház főnöke az immár jogerősen elítélt Mihail Hodorkovszkij és Platon Lebegyev fegyveres őrizet alatti elszállításáról a fogházhoz rendelt javítótelepek egyikébe – mondta Vlagyimir Davidov, a moszkvai büntetés-végrehajtás vezetője. Mint hozzátette, a két elítélt csak a moszkvai régión kívül töltheti le büntetését, mivel a főváros közelében nincsenek ilyen börtöntelepek. Hodorkovszkij előzetes letartóztatásban töltött két évét is beszámítják a büntetésbe.
A főügyészség az igazságügyi minisztériumhoz fordult annak érdekében, hogy megfosszák ügyvédi státusuktól az immár jogerősen nyolc évre ítélt volt olajmágnás valamennyi védőjét, kivéve a fővédő Genrih Padvát – közölte Natalja Visnyakova, a főügyészség szóvivője a moszkvai médiával.
Hodorkovszkij védői megerősítették, hogy újabb, részletes panaszt nyújtanak be az Európai Emberjogi Bírósághoz, amiért az orosz igazságszolgáltatás megsértette az európai emberjogi egyezménynek a korrekt bírói eljáráshoz való jogot garantáló 6. cikkét. A védelem még csütörtök este bejelentette, hogy a moszkvai városi bíróság elnökségéhez, majd az orosz legfelsőbb bírósághoz is fellebbez.
A védők vitatták a felülvizsgálati tanácsnak azt az álláspontját, hogy határozata meghozatalának időpontjában még nem évült el az a vádpont, amely szerint Mihail Hodorkovszkij és Platon Lebegyev fondorlatosan eltulajdonította egy agrárvegyipari kutatóintézet 44 százalékos pakettjét. A felülvizsgálati bírák ebben is Dmitrij Sohin ügyész álláspontját tették magukévá, aki szerint a tízéves elévülési időt a pakett tulajdonjogának a részvényjegyzékbe való bejegyzésétől kell számítani, ez pedig csak 1995. szeptember 22-én történt meg (vagyis az elévülés csak csütörtök éjfél után következett volna be).
Érkezik a jégeső – erre érdemes lesz készülni
