A szakszervezetek, a Fidesz és az MDF az elmaradt juttatás törlesztését követelik, az SZDSZ korrigálná a szabályozást, a szocialisták tanulmányozzák a döntést.
A 13. havi fizetés nulladik havivá alakításakor a törvényhozó a megfelelő átmeneti szabályokat sem alkotta meg, így az új szabályozás 2004-ben hátrányosan érintette azokat, akiknek a jogviszonya év közben szűnt meg – állapította meg az Alkotmánybíróság. A testület határozata szerint önkényes, ezért alkotmányellenes az a megkülönböztetés, amely a foglalkoztatottakat a fennálló jogviszonyuk alapján megillető juttatást ahhoz a feltételhez köti, hogy a jogviszony meghatározott napon fennáll-e.
*
Ismeretes, a költségvetési hiány kozmetikázása céljából a kormány úgy döntött, hogy a 2004-es 13. havi fizetést a következő év elején fizeti ki, de csak azoknak, akik január elsején még közalkalmazotti jogviszonyban állnak. Így a tavalyi évet ledolgozó, ám év végén nyugdíjazott közszolgák elestek a juttatástól.
A képtelen helyzetet csak fokozta, hogy akinek a szolgálati viszonya mindössze néhány napig – például 2004. december 31. és 2005. január 2. között – állt fenn, megkapta a plusz egyhavi illetményt.
Üdvözölte az AB döntését, és az elmaradt juttatások kifizetését sürgette Szabó Endre. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma elnökétől megtudtuk: a nyolcszázezer fős közszektor 2-3 százaléka, azaz 16–24 ezer ember vonul nyugdíjba átlagosan évente. A közszféra 200-220 ezer forintos átlagkeresetét alapul véve a kormánynak így várhatóan több tíz milliárd forintot kell kifizetnie. Nemcsak a tavaly nyugdíjazott, hanem valamennyi közszolga egyhavi juttatásának kifizetését sürgeti a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Kerpen Gábor elnök emlékeztetett arra: tavaly a közszférában elmaradt a juttatás, mivel a januári kifizetés nem 2004-re, hanem idénre vonatkozott.
Kovács Zoltán (Fidesz) hangsúlyozta: az AB immár tizenkettedik alkalommal semmisíti meg a kormány egyes döntését. Reményét fejezte ki, hogy Gyurcsány Ferenc intézkedik az elmaradt illetmény kifizetéséről. – A Pénzügyminisztérium az alkotmánybírósági döntés pénzügyi hatásairól annak tanulmányozása után nyilatkozik – tájékoztatott Pichler Ferenc, a tárca kabinetfőnöke. Csáky András (MDF) ugyancsak a kifizetést sürgette. Horn Gábor (SZDSZ) közölte: a kormány feladata, hogy ennek megfelelően korrigálja a szabályozást. Göndör István (MSZP) úgy reagált: tanulmányozni fogják az AB döntését, és a gondokat a lehető legrövidebb időn belül orvosolni fogják.
„Egy afrikai gyereknek keményebb az élete” – a testvére durván beszólt Zverevnek
