Gabonafelvásárlás: késhet a raktározás

Míg az agrárminiszter átmeneti raktárgondokra hívja fel a figyelmet, a tárca hivatala szerint rendben elindult az idei gabonatermés uniós felvásárlása.

Nagy Ottó
2005. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendben elindult a gabonafelvásárlás, a rendszerben tavalyhoz képest annyi változás van, hogy a felajánlásokat nem faxon, hanem levélben kell eljuttatni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) területi kirendeltségeihez, és hat helyett az idén már tíz szabadon választható akkreditáló laboratórium áll a felajánlók rendelkezésére – mondta Soproni Horváth Lajos, az MVH sajtószóvivője. A változások közé tartozik az is, hogy a kötelező mintavételt, a minőségvizsgálatokat most már nem felajánlásonként, hanem legfeljebb 500 tonnánként végzik el.
Tavaly 3,9 millió tonna gabonát ajánlottak fel intervenciós felvásárlásra, a szakemberek szerint a felajánlások nagysága ebben a szezonban is meghaladja a hárommillió tonnát. – Raktárhiánytól nem kell tartani az idén, mert az MVH kiküszöbölte a nehézségeket, s felkészült az intervenció lebonyolítására. Az előjelekből már látható az is, hogy sokan raktárkapacitással együtt kínálják megvételre gabonájukat, s a hivatal előnyben részesíti azokat a felajánlásokat, amelyekben vállalnak legalább egy évi tárolást is – mondta Soproni Horváth Lajos. Emlékeztetett arra, hogy elindult az agrártárca raktárépítési programja is, ami szintén enyhíti a tárolási nehézségeket. A központi gabonafelvásárlás (intervenció) a szóvivő szerint a tavalyi szezonban tíz százalékkal emelte meg a piaci átlagárat, s várhatóan az idén is ennyivel emeli, számítások szerint ugyanis az idei gabonapiaci átlagár húszezer forint körül alakul tonnánként. Az árnövekedések mintegy 40 milliárd forint pluszbevételt jelentenek az ágazatnak.
Gráf József agrárminiszter tegnap kijelentette: nyáron közel nyolcmillió tonna gabona állt a magyar raktárakban, így óriási nehézségeket okozott a búza betakarításakor az elhelyezés. Jelen pillanatban kiváló kukoricatermés előtt áll a mezőgazdaság, ami azt jelenti, hogy újabb 8-9 millió tonna kukoricát kell elhelyezni. A raktárak ugyan gyors ütemben épülnek, 2,5 millió tonna kapacitás megvalósítása a cél, de az időjárás miatt csúszik az átadások egy része. A miniszter szavai szerint a következő év feladata olyan központi nagy raktárak megépítése lesz, amelyek logisztikailag megfelelnek annak a követelménynek, hogy Magyarország minden időben jelentős gabonaexportőr legyen. Ezért ezeket a logisztikai központokat vízi utakhoz közel kell telepíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.