Járványt szimulál az Európai Unió

Kristály Lehel
2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban is megkezdődött tegnap az Európai Unió kétnapos szimulációs gyakorlata annak felmérésére, hogy a tagállamok képesek-e megfékezni egy esetleges madárinfluenza-járványt. – Azt akarjuk kideríteni, hogy a nemzeti hatóságok mennyire tudják összehangolni védekező akcióikat – idézte az MTI Philip Todot, az egészségügyi és fogyasztóvédelmi EU-biztos, Markosz Kipriánu szóvivőjét. A kétnapos programban az egyes országok parancsnoki központjait tesztelik, vagyis nincs szó az állat-egészségügyi dolgozók általános mozgósításáról. A tesztsorozat részleteiről Brüsszelben semmit sem árultak el, hogy előzetesen ne szivárogjanak ki hírek, s így az eredmény a valós képet mutassa.
Hasonlóképp járt el a magyar tisztiorvosi szolgálat szóvivője is. Ritoók Emese csak annyit közölt lapunkkal, hogy a szimuláció közös értékelése után, a jövő hét közepén hozzák nyilvánosságra a hazai tapasztalatokat. Még október közepén jelentette be az EU, hogy idén meglepetésszerű szimulációs gyakorlatot tartanak, azt tesztelve, miként tudnak a tagállamok megbirkózni azzal, ha a madárvész vírusa egyesülne a humán influenzáéval, s a mutáns emberek között terjedő járványt okozna.
Emlékezetes: november elején háromszáz csirkét pusztítottak el a Hajdú-Bihar megyei Kabánál egy hazai járványvédelmi gyakorlaton. Ott a nagyüzemi körülmények között tartott baromfi tenyésztésből, illetve a fertőzési láncból való kivételét modellezték

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.