Az áramszolgáltatók profitja megmarad

Csaknem négy és fél százalékkal emelkedik elsején a nem lakossági körbe tartozó fogyasztók számára az áramár. A lakossági alaptarifa nem változik, a számláinkon szereplő összeg csak az áfa mértékével azonos módon csökken. A Fidesz ígéri: ha megnyerik a választásokat, tíz százalékkal csökkentik az áram árát.

Erdősi Csaba
2005. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csak a gázért, a villanyért is többet kell majd fizetniük jövőre a nem lakossági fogyasztóknak. Kóka János gazdasági miniszter tegnap bejelentette, hogy január elsején ebben a körben – idetartozik minden olyan vállalkozás, illetve intézmény, amelyik még nem lépett ki a szabadpiacra – 4,4 százalékkal nő majd a tarifa. A lakossági áramár változatlan marad, de mivel jövőre huszonötről húsz százalékra csökken az áfa kulcsa, a háztartások bruttó áramszámlája is ugyanebben a mértékben csökken majd.
A gazdasági miniszter tegnap beszámolt arról, hogy a most bejelentett tarifa kialakításakor már megelőlegezték, hogy sikeresen zárulnak az áramtermelőkkel folytatott tárgyalások, és az erőművek hajlandók lesznek lemondani nyereségük 20–30 százalékáról, vagyis összességében mintegy 5–10 milliárd forintról. Szakértők szerint ez meglehetősen kockázatos lépés, hiszen a tárgyalásokról eddig ellentmondásos hírek érkeztek. Kóka János mindenesetre bízik a megállapodásban, hiszen érdeklődésünk nyomán elárulta, hogy a közüzemi nagykereskedelmi ár, vagyis amit a szolgáltatók fizetnek majd az ellátórendszer egyetlen még állami kézben lévő szereplőjének, a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-nek, hét százalékkal csökken majd. Ha tehát az erőművekkel mégsem sikerül majd megállapodni, a villamos művek alapos veszteséggel zárhatja az évet. Erről pontosabb képet csak az új tarifaszerkezet kihirdetése után alkothatunk, közelítő becslésünk szerint azonban nem elképzelhetetlen, hogy az MVM Rt. 10–15 milliárd forintos bevételkiesést lesz kénytelen elkönyvelni.
Ami kedvezőtlen az MVM Rt.-nek, az jó a szolgáltatóknak, hiszen olcsóbban vehetik, drágábban adhatják majd az áramot, mint idén. Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke azt mondta, véleménye szerint a kormány az MVM kárára növeli a szolgáltatók profitját, s így különösen érthetetlen Kóka János bejelentése, mely szerint a szolgáltatók eszközarányos nyeresége csökken a jövőben.
– A kormány újabb energiaár-emelést tett a családok karácsonyfája alá. Hiába próbálja Kóka ennek ellenkezőjét bizonygatni, a számok önmagukért beszélnek – állapította meg Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője közleményében kihangsúlyozta: olyan politikára van szükség, amely képes és hajlandó letörni a luxusprofitot. A politikus kijelentette: amennyiben 2006-ban a Fidesz bizalmat kap a választóktól, a kormány megalakulását követő 60 napon belül tíz százalékkal csökkenti a villamos energia árát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.