Díszmagyar

Karácsonyi könyvesház

Munkatársunktól
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredetileg azzal készültem kezdeni ezt a könyvismertetőt, hogy az 1950-től 1988-ig terjedő időszak uralkodó ideológiája Magyarországon lomtárba száműzte a hagyományos magyar öltözetet, a díszmagyart, de maga a kifejezés megmaradt, és ma is használatos. Átvitt értelemben az ünneplőt nevezzük így, a kopott VOR-öltönytől kezdve a mai divatos ruházatokig – kinek mi adatott. S mivel a szó eredetét lassan homály borítja, nagyon hasznos dolog megismertetni a nagyközönséget magával a díszmagyarral, annál is inkább, mivel sok minden válik érthetetlenné a XVIII. század végi, XIX. század eleji kulturális és irodalmi törekvésekből eme ismeret hiányában. Csakhogy ekkor beírtam egy internetes keresőbe a „díszmagyar” kulcsszót, és legott több ezer találat kápráztatott el, rögtön az elején szebbnél szebb megvásárolható vagy kikölcsönözhető díszmagyarok álltak rendelkezésre, nyilván kiváló szabóságok termékei.
Valami történt tehát az utóbbi másfél évtizedben, a díszmagyar a lomtárakból visszakerült a jómódú családok ruhásszekrényeibe, bár egyelőre talán még kissé jelmezszerű viseletként. Nehéz viszont megjósolni, nem válik-e a díszmagyar hamarosan a reprezentáció olyan természetes kellékévé, mint amilyen volt az ideológiai fordulat előtt. Elég hozzá egy kellő tekintéllyel rendelkező közszereplő, aki veszi a bátorságot, és valami különleges alkalommal díszmagyarban jelenik meg; garantálható, hogy hamarosan követőkre talál. Tompos Lilla közelmúltban megjelent könyvének tehát lehet egészen gyakorlati, mondhatni, normatív haszna is, hiszen képekkel gazdagon illusztrált, reprezentatív albumából mindenki megtudhatja, mi is a díszmagyar.
Ennél talán fontosabb, hogy e kitűnő összeállításból az olvasók szemügyre vehetik a díszmagyar ötszáz éves történetét, láthatják a viselet változásait, történelmünkben betöltött szerepét; bepillantást nyerhetnek az öltözet készítésének titkaiba, sőt néhány jelentősebb hajdani századfordulós szabóműhelyt is megismerhetnek.
(Tompos Lilla: A díszmagyar. A magyar díszöltözet története. Magyar Mercurius, Budapest, 2005. Ára: 5400 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.