Könyöradomány vagy befektetés, a kérdés az, ki miként értelmezi a később csatlakozott, szegényebb uniós tagországoknak járó felzárkóztatási alapokat – fejtette ki az Európai Unió Regionális Főigazgatóságának vezető tisztségviselője, Charles White.
„Ha egy tagállamban megépítesz egy utat, azzal egyrészt munkát adsz, másrészt például javítani tudod a kereskedelmi forgalmat az adott térségben. Ezen befektetési szemléletű elképzelés kapcsán azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni a globalizáció jelentette kihívásokat sem, amely sokakat érhet felkészületlenül, s okozhat nekik így károkat” – vélte a szakértő.
White kifejtette az unió elképzeléseit arról, hogy a tagországok maguk miként tehetnek többet felzárkóztatásukért. Brüsszel a nemzeti kormányoktól reformprogramokat vár, megadott vezérelvek alapján. A legfőbb cél, hogy Európát vonzó befektetési és munkavállalási célterületté kell tenni, támogatni kell a brit elnökség által is kiemelten kezelt kutatás-fejlesztést, és több munkahelyet kell teremteni. Utalt rá, hogy sokak szerint csak azokon a területeken érdemes befektetni, amelyek már amúgy is fejlettek.
Ugyanakkor a szegényebb tagországok épp az uniótól várnak segítséget lemaradásuk leküzdésére, a gazdasági érdekek és a belpolitikai üzenetek az uniós csúcs tanulsága szerint azonban felülírják az alapértértéknek vélt szolidaritást.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert