Napi sajtószemle

2005. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bloomberg.com
A magyar kötvények és a forint tovább veszíthet értékéből azon aggodalom miatt, hogy miután az ország kockázatát a Fitch Ratings lejjebb vitte, ugyanezt teszi majd a Standard & Poor’s és a Moody’s Investors Service, kezdődik a pénzvilág egyik vezető hírügynökségének jelentése. 15 éven belül most történt meg először, hogy a magyar valutaadósságot ezen három értékelőcég valamelyike leminősítette. Carlin Doyle, a State Street Global Markets, a világ legnagyobb, intézményeknek befektetői szolgáltatásokat nyújtó cége londoni egységének emelkedő piacokkal foglalkozó stratégája szerint a Fitch-leminősítés komoly hír és a Fitch trendalakítónak bizonyulhat. Franz Schardax, a bécsi Capital Invest egyik vezető munkatársa kilátásba helyezte, hogy a cége visszafoghatja magát Magyarországon, ha a helyzet tovább romlik. A tudósítás megemlíti, hogy az Európai Unió legutoljára november 8-án figyelmeztette a Gyurcsány-kormányt, amiért az nem tesz eleget a deficitje visszafogására. A beruházókat aggasztja azt, hogy a szocialisták által vezetett kormány fél évvel a választások előtt tovább növeli a költségvetési kiadásokat, idézi a Bloomberg Raphael Marechalt, a párizsi Fortis Investments kelet-európai kötvénykezelője.


Ft.com
„Nem a pénzért csatlakoztunk az Európai Unióhoz, hanem a biztonságért és a közös értékekért, de nem látom be, hogy miért kellene nekünk fizetni a régi tagállamok problémái miatt”, kezdi a brit globális pénzügyi lap cikkét Andrus Ansip, a gazdaságát évi tíz százalékkal bővítő Észtország miniszterelnöke szavainak idézésével. Észtország, jegyzi meg a Financial Times, egy főre számítva egész Európában a legtöbb befektetést vonzza. A lap szerint egy olyan költségvetési javaslatra van szükség brit részről, amely nem „brit problémaként” jelentkezik, hanem általános rendszerként, és magába foglalná az összes nettó befizetőt.

*****
A lap szintén a brit költségvetési javaslatról szóló másik cikkében az olvasható, hogy Franciaország követeli, az Egyesült Királyság mondjon le további hatmilliárd euró összegről különleges költségvetési visszatérítésében. Párizs szerint London önzően viselkedik, a szegény államokat sújtja, és még mindig meg szeretné nyirbálni az európai gazdáknak juttatandó pénzeket, míg Straw brit külügyminiszter azzal vágott vissza, hogy „a franciák mindig is boldogan költenék el a mi pénzünket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.