Szülőföld Alap: pénzosztás barátok közt

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke arra szólította fel tegnap Somogyi Ferenc külügyminisztert, hogy ne írja alá a Szülőföld Alap kollégiumainak azon döntéseit, amelyeket vitatnak az érintett határon túli magyar közösségek szervezetei.

Pataky István
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szomszédos országokban élő magyarok támogatása céljából létrehozott alaphoz érkezett pályázatok elbírálása sok esetben politikai motiváció alapján történt. Kárpátaljáról és Horvátországból olyan politikusok kerültek a pénzekről döntő pozíciókba, akik köztudomásúan közel állnak a jelenlegi kormánykoalícióhoz. Így aztán az elbírálások során rendre MSZP közeli pártokhoz köthető intézmények pályáztak sikerrel a támogatásokra, igaz, átutalásokról még nem született döntés a Szülőföld Alap létrehozása óta. Kárpátalján különösen súlyos a helyzet, hiszen ott az ukrajnai pályázókat megillető kilencvenmillió forintból hetvenötmilliót a Gajdos István nevével fémjelzett Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség szervezetei nyertek el.
*
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke elmondta, a Szülőföld Alap pénzei nyíltan Gajdos István köreihez szivárognak, amit aztán ukrajnai politikai kampányra fordítanak. „A Gyurcsány-kormány saját klientúrájának építésére használja a határon túli magyar közösségek fejlesztésére szánt magyarországi adóforintokat” – hangsúlyozta a KMKSZ vezetője. Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) ügyvezető alelnöke azt kifogásolta, hogy a felvidéki pályázatokról döntő kuratórium túlságosan elaprózta a támogatásokat, így egyes intézményeknek le kell tenniük nagyobb méretű terveikről. A Délvidékről Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt részéről fogalmazott meg kritikát a pályázatok elbírálásával kapcsolatban.
A Szülőföld Alapról és a kormány alkotmánymódosítási javaslatáról tárgyalt tegnap Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, Avarkeszi Dezső kormánymegbízott és a határon túli magyar szervezetek szakértői. Az MKP, a Vajdasági Magyar Szövetség és a KMKSZ elutasította a tervezetet, mivel az véleményük szerint a jelenlegi megfogalmazásában nem egyesíti, hanem megosztja a nemzetet. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség némileg megengedő volt a javaslattal kapcsolatban, s azt a továbbiakban is tárgyalási alapnak tekinti. Bár a határon túliak egyhangúlag kérték a Magyar Állandó Értekezlet összehívását, erre vonatkozó döntés ezúttal sem született. Egyelőre az is bizonytalan, hogy mikor és milyen formában folytatódik az egyeztetés az alkotmánymódosításról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.