A Gazprom orosz gázipari óriáscég és a Naftogaz ukrán gázipari nagyvállalat vezetői öt évre szóló megállapodást kötöttek tegnap az orosz gáz áráról és a gázszállítás ukrajnai tranzitdíjairól. Olyan egyezséget sikerült tető alá hozni, amely egyik félnek sem okoz súlyos tekintélyvesztést. A Gazprom megkapja az általa követelt piaci árat, 230 dollárt ezer köbméterenként a korábbi 50 dolláros ár helyett. A Naftogaz ennek ellenére csak 95 dollárt fizet ezer köbméter földgázért. A bonyolult konstrukció lényege, hogy a Gazprom nem közvetlenül a Naftogaznak adja el a szibériai gázmezőkről vezetékbe pumpált gázt, hanem egy közvetítő cégnek, a RusUkrEnergónak.
Az EU országaiban megkönynyebbülést okozott az egyezség. Az unió gázellátást koordináló szakértői csoportjának nem hivatalos ülésén egyetértés volt abban, hogy az Európai Uniónak csökkentenie kell Oroszországtól való függőségét. Sok szó esett az úgynevezett Nabucco-tervről, amelynek keretében Oroszország kikerülésével vezetnék a kazahsztáni gázt a kontinensre.
Az orosz–ukrán árvita idején fellépő gázhiány jövőbeli elkerülése érdekében Magyarország az uniós tagországok földgáztározóinak öszszekapcsolását javasolta Brüsszelnek. Kóka János bejelentése szerint az EU illetékes munkacsoportja támogatja a javaslatot, mint ahogy az adriai földgázvezeték kiépítésének ötletét is. A gazdasági miniszter tegnap közölte, hogy már dolgoznak az új lakossági gázár-kompenzációs rendszeren, amely szociális alapúvá teszi a támogatást. A változás feltehetőleg sokak számára jelent majd gázdrágulást. – A magyar fogyasztók nem fizetik meg a gáz árát – állapította meg a miniszter.
Hazánk egy stratégiai gáztározó építésével kívánja növelni az ellátás biztonságát, információink szerint azonban némi esély mutatkozna a hazai kitermelés növelésére is – a kutatások hatékonyabb állami ösztönzése mellett.

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség