Drasztikus és átfogó intézkedéseket foganatosítanak mától a román hatóságok a madárinfluenza terjedésének megakadályozása érdekében. Az egész országra kiterjesztett lépésekkel elsősorban azt akarják meggátolni, hogy az emberre is átterjedt vírus Törökországból átjusson Romániába. Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter tegnap Bukarestben bejelentette: speciális, az emberre veszélyes madárvész ellenőrzésére, felügyeletére és megelőzésére hivatott rendszert dolgoztak ki, ugyanakkor az ügyben illetékes szakhatóságok – az egészségügyi, a szállítási, illetve a belügyminisztérium, az országos vámigazgatóság, valamint az állat-egészségügyi főigazgatóság – hasonló céllal együttműködési megállapodást kötöttek.
Az intézkedések sorában mától Románia valamennyi közúti és vasúti határátkelőhelyén, repülőterén és kikötőjén fertőtlenítőegységeket létesítenek, sőt a kikötők és a repterek esetében az innen kivezető közutakat is fertőtlenítő szőnyegekkel látják el. A bukaresti rendelet nyomán ezentúl például fertőtlenítik valamennyi, az országba beutazó állampolgár útipoggyászát is. Szigorú egészségügyi vizsgálat alá vetik a Románia keleti felén lévő madárinfluenza-gócpontokon élőket és az itt szolgálatot teljesítő állatorvosokat, hogy azonnal kiszűrjék a fertőzötteket.
A román főváros Matei Bals Intézetében létesített járványosztályhoz hasonló, elkülönített kórtermeket hoznak létre az ország több nagyvárosában is – Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Temesváron, Constantában, Iasiban, Craiovában –, hogy az esetleges betegeket beutalhassák. Eugen Nicolaescu miniszter leszögezte: Romániában eddig nem jeleztek madárinfluenza-gyanús esetet, ám a törökországi megbetegedések miatt Bukarest jobbnak látta időben bevezetni az óvintézkedéseket. A román tárcavezető tárgyalásokat folytat francia kollégájával az emberre átterjedt madárvész kezelésére alkalmas gyógyszer beszerzéséről. Ugyanakkor a tegnapig elvégzett laborvizsgálatok nyomán kiderült, hogy nem a kór végzett az egy nappal korábban Bukarest két negyedében felfedezett szárnyasokkal, elhullásukat kolera okozta.
Rendkívüli ülésen vitatták meg tegnap Luxemburgban a madárinfluenza elleni küzdelmet és azt, hogy a tagállamok mennyire állnak készen a veszély elhárítására. A vendéglátó Európai Bizottság, a tagországok járványügyi hatóságai, az EU Egészségbiztonsági Bizottsága és a figyelmeztető rendszerek felelősei végül egy valójában semmit nem mondó zárónyilatkozatot adtak ki. A jelentés egyebek mellett megállapította: a törökországi madárinfluenza kitörése a szárnyasokon és az embereken aggodalmat ébreszt Európában és máshol. Azt is megtudhattuk, hogy az ENSZ Egészségügyi Világszervezete a pandémiás veszélyjelzési szintet továbbra is a hármas fokozaton (a pandémiás vészjelzés első szintjén) tartja. Ha a helyzet változik, akkor „a megfelelő intézkedések” lépnek életbe – ígérték a szakemberek.

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság