Egy hónap leforgása alatt három százalékkal nőtt hazánk államadóssága, amely januárban 377,8 milliárd forinttal emelkedett – derül ki a Pénzügyminisztérium tegnap közzétett államháztartási tájékoztatójából, amely szerint a központi költségvetés forint- és devizaadóssága a múlt hónap végén 13121 milliárd forintra rúgott. A büdzsé devizaadóssága az év első hónapjában 244 milliárd forinttal 3835 milliárd forintra növekedett, a forintadósság pedig 133 milliárd forinttal duzzadt, elérve a 9286 milliárd forintot.
Figyelemre méltó, hogy a Pénzügyminisztérium mostani jelentése elismeri: az Orbán-kormány alatt jelentősen, az 1998-ban mért 61,4 százalékról 2001 végére 52,2 százalékra csökkent hazánk bruttó hazai össztermékhez viszonyított államadóssága, amely azonban 2002-től ismét gyors növekedésnek indult.
*
A pénzügyi tárca az idei évre vonatkozóan az államadósság további növekedésére számít, 2006-ra 58,4 százalékos nyugdíjreformmal csökkentett államadósságot jelezve előre. A növekvő államadósság óriási terhet ró a költségvetésre: a múlt hónapban 43 milliárd forintot kellett az államadósság kamatterheire fordítani, miközben az egész idei évre 822 milliárd forintnyi kamatkifizetést irányzott elő a büdzsé.
Mint ismert, az eladósodási folyamattal kapcsolatban Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke lapunknak adott tegnapi interjújában azt jelezte, hogy ha az államadósság kimutatásait felülvizsgálnánk, akkor az adósság immár a GDP mintegy 70 százalékára rúgna. Járai kijelentésére tegnap Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára a tárca szokásos havi sajtótájékoztatóján így reagált: a jegybankelnöknek az államadósságra tett kijelentései pontatlanok. A hazánk költségvetése miatt aggódó Világbank legutóbbi jelentéséről Katona úgy vélekedett, hogy a pénzintézet kimondottan pozitívan ítélte meg a magyar gazdaság helyzetét.
A pénzügyi tárca tegnapi jelentése kitér a világ legnagyobb hitelminősítő intézete, a Standard & Poor’s hazánkra vonatkozó múlt havi leminősítésére is, amellyel kapcsolatban megállapítja: az intézet Magyarország besorolásának kilátását stabilról negatívra változtató bejelentése kedvezőtlenül befolyásolta az állampapírpiacot.
Az idei évre a költségvetés az előző évhez képest lényegesen magasabb, 1545 milliárd forintos hiányt irányoz elő, amelynek 45 százaléka, azaz 698 milliárd forint már az első negyedévben felhalmozódik a büdzsében. A pénzügyi tárca 2006-ra 4,7 százalékos nyugdíjreformmal csökkentett, eredményszemléletű államháztartási deficitet irányzott elő, az eddig megjelent gazdaságkutatói előrejelzések azonban a hiánycél jelentős túllépését tartják valószínűnek.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő