Eltáncolt százmilliárdok

Egyetlen hónap alatt hazánk államadóssága 377,8 milliárd forinttal emelkedett, azaz majdnem akkora összeggel, mint amennyi bevétele keletkezett a költségvetésnek a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Rt. eladásából – derült ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb jelentéséből, amely elismeri, hogy az Orbán-kormány alatt jelentősen csökkent az államadósság, amely azonban 2002-től újra gyors ütemű növekedésnek indult.

Szabó Eszter
2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónap leforgása alatt három százalékkal nőtt hazánk államadóssága, amely januárban 377,8 milliárd forinttal emelkedett – derül ki a Pénzügyminisztérium tegnap közzétett államháztartási tájékoztatójából, amely szerint a központi költségvetés forint- és devizaadóssága a múlt hónap végén 13121 milliárd forintra rúgott. A büdzsé devizaadóssága az év első hónapjában 244 milliárd forinttal 3835 milliárd forintra növekedett, a forintadósság pedig 133 milliárd forinttal duzzadt, elérve a 9286 milliárd forintot.
Figyelemre méltó, hogy a Pénzügyminisztérium mostani jelentése elismeri: az Orbán-kormány alatt jelentősen, az 1998-ban mért 61,4 százalékról 2001 végére 52,2 százalékra csökkent hazánk bruttó hazai össztermékhez viszonyított államadóssága, amely azonban 2002-től ismét gyors növekedésnek indult.
*
A pénzügyi tárca az idei évre vonatkozóan az államadósság további növekedésére számít, 2006-ra 58,4 százalékos nyugdíjreformmal csökkentett államadósságot jelezve előre. A növekvő államadósság óriási terhet ró a költségvetésre: a múlt hónapban 43 milliárd forintot kellett az államadósság kamatterheire fordítani, miközben az egész idei évre 822 milliárd forintnyi kamatkifizetést irányzott elő a büdzsé.
Mint ismert, az eladósodási folyamattal kapcsolatban Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke lapunknak adott tegnapi interjújában azt jelezte, hogy ha az államadósság kimutatásait felülvizsgálnánk, akkor az adósság immár a GDP mintegy 70 százalékára rúgna. Járai kijelentésére tegnap Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára a tárca szokásos havi sajtótájékoztatóján így reagált: a jegybankelnöknek az államadósságra tett kijelentései pontatlanok. A hazánk költségvetése miatt aggódó Világbank legutóbbi jelentéséről Katona úgy vélekedett, hogy a pénzintézet kimondottan pozitívan ítélte meg a magyar gazdaság helyzetét.
A pénzügyi tárca tegnapi jelentése kitér a világ legnagyobb hitelminősítő intézete, a Standard & Poor’s hazánkra vonatkozó múlt havi leminősítésére is, amellyel kapcsolatban megállapítja: az intézet Magyarország besorolásának kilátását stabilról negatívra változtató bejelentése kedvezőtlenül befolyásolta az állampapírpiacot.
Az idei évre a költségvetés az előző évhez képest lényegesen magasabb, 1545 milliárd forintos hiányt irányoz elő, amelynek 45 százaléka, azaz 698 milliárd forint már az első negyedévben felhalmozódik a büdzsében. A pénzügyi tárca 2006-ra 4,7 százalékos nyugdíjreformmal csökkentett, eredményszemléletű államháztartási deficitet irányzott elő, az eddig megjelent gazdaságkutatói előrejelzések azonban a hiánycél jelentős túllépését tartják valószínűnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.