Kétségesek a tavalyi agrárjövedelmek

Az MSZP szerint tavaly kiugróan magas volt a kettős könyvvitelű mezőgazdasági vállalkozások adózás előtti eredménye, ám a Magosz szerint ez nem tükrözi az agrárium valós jövedelemhelyzetét. Az Eurostat hazai hivatalos adatokra épített legfrissebb felmérése azt mutatja, hogy tavaly az EU-n belül Magyarországon csökkent legnagyobb mértékben a mezőgazdasági jövedelem.

Nagy Ottó
2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly 55 milliárd forint volt a kettős könyvvitelt alkalmazó agrárvállalkozások adózás előtti eredménye – idézte tegnap a távirati iroda Magda Sándort, az MSZP agrár- és vidékfejlesztési munkacsoportjának vezetőjét. A politikus szerint az előző kormányzat alatt, tehát 1998 és 2002 között összességében nem érte el a 20 milliárd forintot az adózás előtti eredmény a mezőgazdaságban. Magda Sándor hangsúlyozta, a számítások nem térnek ki az őstermelőkre. A munkacsoport vezetője ennek ellenére úgy vélte, hogy az eredmény akkor sem csökken majd, ha a kistermelők adatait figyelembe veszik, hiszen az elmúlt négy évben 765 milliárd forinttal emelkedett a mezőgazdasági beruházások értéke.
Az elhangzottakkal kapcsolatban Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a legfrissebb, január végi – szintén a KSH adatain alapuló – Eurostat-eredményekre hívta fel a figyelmet, amely szerint tavaly az uniós tagországok közül legnagyobb mértékben, 19,3 százalékkal Magyarországon csökkent a mezőgazdasági termelők jövedelme. – Ez az adat ellentmond a Magda Sándor által közölteknek, mert azok nem tükrözik egészében a magyar mezőgazdaság jövedelmi helyzetét – mondta Jakab István. A Magosz elnöke szerint a kifizetett összegek azért érhették el a Magda Sándor által megjelölt nagyságrendet, mert a kormány több év uniós forrását tartotta vissza, és tavaly egy év alatt két- esztendőnyi támogatást kaptak a mezőgazdaság szereplői.
Jakab István emlékeztetett arra is, hogy a kormány az elszámolásba az intervencióra felajánlott gabona ellenértékét is beleszámolta, ami nem számít jövedelemnek. Az elnök arra is rámutatott, hogy a számítás a tegnap kipattant agrár-környezetvédelmi áfabotrány miatt is hibás. Bár az agrár-környezetgazdálkodási támogatások két évet késtek, a Pénzügyminisztérium éppen most akar visszamenőlegesen 11 milliárd forintot visszafizettetni a termelőkkel, miközben a dotáció után visszaigényelhető áfát nem akarja kiutalni számukra. Ez azonban laptársunk értesülései szerint alkotmányossági szempontból erősen aggályos, mert visszamenőlegesen nem lehet olyan módosítást végrehajtani, aminek következtében rosszabbul járnának az érintettek. Márpedig a PM 2004-ig visszamenőlegesen akarja végrehajtani ezt az elképzelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.