Lelassulhat a magyar gazdaság növekedése az idei év második felében, illetve a jövő év első felében – értékelték az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet kedden közzétett GDP-gyorsbecslését a lapunknak nyilatkozó elemzők, akik szerint a költségvetés évek óta tartó túlköltekezése jelenleg még nagymértékben emeli a gazdasági növekedés ütemét, a választások után várható erőteljes kiadáscsökkentés azonban a bővülést is visszafogja majd.
A növekedés visszaesésével kapcsolatban Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője elmondta: a lassulás üteme attól függ, hogy mikor húzza be a féket a költségvetés, ha ugyanis beindul az állami kiadások lefaragása, akkor annak hatása a gazdasági bővülésen is érződik. Hangsúlyozta: jelenleg a büdzsé költekezése közel egy százalékponttal erősíti a GDP-növekedést.
Barcza György, az ING Bank elemzője szerint a gazdasági bővülés jelentős része a költségvetés túlköltekezéséből, azaz hitelből származik, s ez a folyamat 2002 óta jellemző a magyar gazdaságra. A GDP-növekedést torzító tényezőkre hívta fel a figyelmet Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője, aki emlékeztetett: uniós csatlakozásunk óta a vállalatok önbevallásán alapul az import kimutatása, amely a külkereskedelmi egyenlegen keresztül a növekedés ütemét is feljavítja. Lányi szerint a költségvetési kiadásokon belül tavaly leginkább az útépítések emelték a gazdasági bővülés ütemét.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő