Két magyar barlangász vesztette életét Észak-Olaszországban a szlovén és osztrák határ közelében fekvő Kanin hegységben – tudtuk meg Hegedűs Gyulától, a Barlangi Mentőszolgálat (BMSZ) vezetőségi tagjától. Tájékoztatása szerint az elmúlt hét végén egy tíztagú magyar csoport (a Gortani
Team) indult expedícióra a Júliai-Alpokban levő Gortani barlangba, amelyet már tizenhárom éve kutatnak a magyar barlangászok. A halálos baleset akkor következett be, amikor a csapat három tagja hétfőn hazaindult Magyarországra, mert letelt a szabadságuk. Hét társuk folytatta a barlang feltárását, ők tegnap délutánig nem is értesültek a történtekről. A felszínre jutott három magyar arra lett figyelmes, hogy több mint egyméteres hó hullott a hegyekben, és lavinaveszély van. Ezért hétfőn délután mobiltelefonon jelentették a BMSZ-nek, hogy segítségre szorulnak. Amikor kiléptek a barlangból, egy kisebb lavina súrolta őket, de akkor még megmenekültek. Ezt követően a hegyről újra elszabadult hótömeg maga alá temette a három barlangászt, akik közül egy harminchárom éves férfi, illetve egy harmincéves nő életét vesztette.
A BMSZ továbbította segélyhívásukat az olasz hegyi mentőknek, akik rögtön elkezdték a bajbajutottak felderítését. A mentést nagyban megkönnyítette, hogy az életben maradt harmadik magyar globális helyzetmeghatározó segítségével jelölte meg telefonon a lavinaomlás helyszínét. A hóvihar miatt azonban az olasz helikopter nem tudta megközelíteni a tengerszint feletti 1750 méter körüli magasságban történt baleset áldozatait. A keresést ezért gyalogosan kezdték meg, amit az éjszaka beálltával tegnap hajnalig kénytelenek voltak felfüggeszteni. Ekkor már a helikopter is leszállhatott. A túlélő közben kiásta magát a hóomlás alól, és az éjszakát a szabadban töltötte. Az ő útmutatásai alapján megtalálták az áldozatok holttestét is. A korábbi hírekkel ellentétben a csapat további hét tagja biztonságban a barlangban maradt. A holttesteket Sella Neveában egy kaszárnyába szállították, és ide vitték a túlélő magyart is, aki Hegedűs Gyula szerint épségben megúszta a balesetet.
Polgár Viktor külügyi szóvivő arról tájékoztatta lapunkat, hogy Kárpáti Miklós milánói magyar konzul minden segítséget megad az elhunyt barlangászok családjainak. Ő állítja majd ki egyebek közt a halotti bizonyítványokat és a halottszállítási engedélyeket is.
Tegnap délelőtt az olasz mentőszolgálat vezetője úgy döntött: a barlangban maradt magyarok nem folytathatják a munkájukat, és biztonságos hazajutásuk érdekében – az időjárási körülményektől függően – legkésőbb ma délelőtt lehozzák őket is a hegyről – mondta Hegedűs Gyula. Hozzátette: az expedíció tagjainak mindegyike tapasztalt szakember. Polgár Viktor később ezzel szemben azt közölte, hogy a kutatókhoz leereszkedett egy magyarul beszélő olasz mentős, aki rádiókészüléket vitt magával. A lent lévők közül hárman az ő segítségével szintén a felszínre jöttek, és biztonságban vannak. A négy lent maradt barlangász viszont úgy nyilatkozott, hogy folytatni akarják a munkájukat.
Két nap alatt összesen tíz halálos áldozatot követelt több lavina a francia, az olasz és a svájci Alpokban. Franciaországban öt halottja volt a hógörgetegeknek. Egy brit hegymászó vesztette életét tegnap Ubaye térségében, előző nap összesen négy alpinista és síelő lelte halálát a rájuk zúduló hótömeg alatt. A svájci Graubünden kantonban három németet sodort el a hó. Mindannyian életüket vesztették.
Az utóbbi tíz év hasonló balesetei. A franciaországi vercors-i Berger barlangban négy magyar és két brit barlangász útját ezer méter mélyen elzárta a térségre zúdult esővíz 1996 júliusában. Csak négyüket sikerült élve kiszabadítani, az egyik magyar és brit kutató életét vesztette. Öt magyar barlangász rekedt az osztrák–olasz határon egy Nassfeld környéki barlangban a beáramló víz miatt 1999. augusztus 16-án. A mentők másnap kihozták őket. Egy nappal később az osztrák–olasz határon fekvő Monte Cavallo hegy alatti barlang fogságába esett hat magyar kutató. Nekik saját erejükből sikerült a felszínre mászniuk. A romániai Bihar-hegységben levő Valea Rea barlangba 2002. október 26-án szorult be egy magyar barlangász. A súlyosan sérült férfit több mint negyvenórás küzdelem után hozták felszínre. Egy hónappal később a szintén romániai Herkulesfürdő környékén lévő Izverna barlangban életét vesztette két magyar barlangi könnyűbúvár. Tavaly júliusban a spanyolországi Torca del Cerro barlangban zuhant le és halt meg egy magyar barlangász.
Orbán Viktor: Soros György elvesztette a csatát Amerikában, Amerikát felszabadította Donald Trump