Milliók mulattak Rio utcáin

Véget ért tegnap a riói karnevál és vele a szambaiskolák versenye is. Az előző négy napot helyiek milliói és több százezer turista mulatta át a brazil metropolisban.

MN-összeállítás
2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagyböjt előtti időszak legnagyobb eseménye a világon – így emlegetik a négynapos riói karnevált, amely tegnap ért véget a kilencmilliós brazil nagyvárosban, Rio de Janeiróban. A fesztivál hagyománya több száz éves. Először 1723-ban, otthoni szokásaik mintájára, a portugál gyarmatosítók ünnepelték itt a tél végét (jóllehet Brazíliában ilyenkor nyár van), de a mostanihoz hasonló zenés felvonulást csak az 1800-as évek közepén tartottak, majd újabb száz év telt el, mire a mai szokások kialakultak. Manapság a többnapos rendezvény csúcspontja a szambaiskolák versenye, amelyet az 1984-ben épített, 550 méter hosszú Szamba-dromon tartanak.
Tegnap sem volt másként: az út két oldalán felállított tribünökön 70 ezer néző tekinthette meg a táncosok kavalkádját. A tizennégy szambaiskola 3500–4000 tagú csoportokat nevezett a versenyre; a csapatok csaknem felét a zenészek tették ki. A megméretés két napon át tartott, az első csapat hétfőn este a Porto da Pedra volt: 3720 táncos, zenész, énekes lejtett csaknem másfél órán át a Szamba-dromon – írta az AP. Eredményt tegnap lapzárta után hirdettek. Majdnem egy évig készülődnek a tánciskolák a bemutatóra, jelmezeiket varrónők százai készítik el, még a legegyszerűbb kosztüm is legalább száz dollárba kerül, a legdrágábbak pedig több ezerbe.
A karnevál forgatagában pénteken elkövetett múzeumi rabláskor – Pablo Picasso, Claude Monet, Henri Matisse és Salvador Dalí egy-egy remekét vitték el – megsérült Picasso egyik értékes festménye – tudta meg az MTI. A helyi rendőrség közlése szerint a múzeum egyik őre közelharcban megpróbálta elvenni a rablótól A tánc című képet, és a huzakodás közben hasadások keletkeztek a vásznon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.