A Mohamed-gúnyrajzok kiváltotta erőszakcselekményekkel ellentétben meglepően tartózkodó magatartást tanúsítanak a Németországban működő muzulmán szervezetek. Az iszlám világ itt élő, több mint hárommillió polgárának vezető személyiségei elhatárolják magukat a diplomáciai testületek elleni támadásoktól, elítélik a militáns ellenségeskedést. Ugyanakkor azonban ebben a politikusok meg a közvélemény számára súlyponti témát jelentő vitában igyekszenek előtérbe állítani a külföldiek integrációjának problémáit, ezen a téren ugyanis a német állam és a tartományok valóban jelentős hibákat követtek el.
Kölnben tizenhat vallási, politikai és gazdasági szervezet küldöttei jöttek össze, hogy pálcát törjenek az erőszakos reakciók felett. Egyben azonban óvtak a muzulmánok vallási érzelmeinek megsértésétől. A Bundestag pártjai egyhangúlag dicsérték az iszlám szervezetek erőfeszítéseit az eszkaláció feltartóztatására. „Minden olyan hang fontos, amely higgadtságra és eszességre szólít fel” – hangoztatta Eckart von Klaeden, a CDU-frakció külpolitikai szóvivője.
A német gazdaság menedzserei gondterhelten figyelik a Teheránból és az ENSZ-ből érkező híreket. Irán a németek legjelentősebb kereskedelmi partnere a Közel- és Közép-Keleten. Egy esetleges bojkottfelhívás pontot tenne annak az árucserének a végére, amely 2005 során több mint négymilliárd eurós exportforgalmat jelentett az elsődlegesen technikai felszerelésekre és berendezésekre specializált német cégeknek.
Megérkezett az év testhorrorjának magyar előzetese
