Torinói hópihék

MN
2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan sokféleképpen száguldanak az olimpia havas vagy jeges felületein, a leggyorsabbak azonban továbbra is a téli sportok „Forma–1-esei”, a bobosok. Az ötkarikás torinói rekord 138 km/óra, amelyet a tesztelések során értek el. (Megjegyzendő, a világ egyetlen természetes bobpályáján, a svájci St. Moritzban már 146 km/órás sebességet is mértek.)
A szánkósok közül az amerikai Tony Benshoof vasárnap 139,3 km/órával száguldott, de végül így is csak negyedik lett. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára az alpesi sízők állhatnak fel, közülük az ugyancsak amerikai Bode Millernél 127,34 km/órát mértek a lesiklás első ellenőrzési pontján. Ami a hölgyeket illeti, az osztrák Michaela Dorfmeister 106,47 km/órával is suhant lesiklódiadala közben, nála gyorsabban csak honfitársa, Renate Götschl ment (109,93) – igaz, csak edzés közben.

Olasz környezetvédők szerint az Olimpiai Stadion tetején a nyitó- és a záróünnepség között folyamatosan lobogó láng túl nagy, ráadásul károsítja a környezetet. A tiltakozók beadványukat eljuttatták a szervezőbizottsághoz (TOROC). Álláspontjuk szerint az 57 méteres magasságban lévő kehelyben lobogó láng „életben tartása” túl sok energiát emészt fel. A TOROC egyik munkatársa megerősítette: a beadvány megérkezett, amelyben a környezetvédők a láng méretének felére csökkentését kérik.

Richard Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség elnöke a jövőben azokat a sportolókat is eltiltaná, akiknek magas a hematokritszintje. „A vérvizsgálat nagyon fontos, mert segítségével több olyan doppingszert kimutattunk, amelyek más módszerrel rejtve maradtak volna. S érdemes lenne azon is elgondolkozni, hogy a magas hematokritszint is doppingvétségnek minősüljön.
A torinói események után ez különösen aktuálisnak tűnik” – mondta Pound a ZDF-nek adott interjújában. A játékokon tizenkét északi sízőt nem engedtek rajthoz állni, mert szervezetükben az egészséges mértéknél magasabb volt a vörösvértestek aránya. A jelenleg érvényben lévő szabályok értelmében a megengedettnél magasabb hematokritszint nem minősül doppingvétségnek, akinél eltérést állapítanak meg, arra öt nap egészségügyi pihenő vár.

A hivatalos edzések alapján javuló formát mutat a magyar kettes bob, ám a negyedik tréningen egy gödör keletkezett a pályán, amibe sikerült belehajtani. A Gyulai Márton, Pintér Bertalan kettős
a 29 próbálkozó közül az első tréningen az utolsó, a másodikon az utolsó előtti, a harmadikon a 26. lett, majd a negyediken úgy végzett a 28. helyen, hogy a pálya utolsó, legmeredekebb, leggyorsabb szakaszán egy gödör keletkezett, és ebbe nagy sebességgel ment bele a jármű. Gyulai Miklós, a bobosok csapatvezetője felháborodottan bírálta a szervezést: „A rendezők semmivel sem törődnek, ráadásul csak olaszul beszélnek. A pályát nem tartják karban, és ez lehet az oka, hogy gödör keletkezett. Ez viszont életveszélyes, a szlovákok például emiatt borultak. Nekünk szerencsére nem lett bajunk, ám a bob alja és a korcsolya megsérült, lehet javítani. A biztonságra sem ügyelnek, az olimpia elején például nem szóltak, hogy indul a tréning, és a német edzőt elütötték, de komolyabb sérülés nélkül megúszta.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.