Kristina Smigun négy éve a Salt Lake City-i olimpián két hetedik, egy tizenharmadik és egy huszonötödik helyezést ért el, vagyis akkor még a sífutás mezőnyéből sem tűnt ki, tegnap viszont a torinói játékok első olyan versenyzője lett, aki már két aranynál tart. A 28 éves észt azok után, hogy vasárnap megnyerte az üldözéses 15 km-t, Pragelatóban a klasszikus stílusú 10 km-en is győzött. „Az elején nem kezdtem túl gyorsan, s a végén persze megnyomtam a tempót, ahogy tudtam, de mégsem hittem, hogy nyerhetek. Ma nem ment igazán a futás” – jegyezte meg Smigun, nem cifrázva a nyilatkozatát.
A végelszámolásnál három norvég következett utána, Björgen, Pedersen és Steira, s közülük Hilde Pedersenről illik még külön megemlékezni, hiszen 41 évesen, kétgyermekes anyukaként lett bronzérmes. S ezzel a legidősebb női versenyző, aki valaha érmet szerzett a téli olimpiákon; a korábbi korrekorder az orosz Raisza Szmetanyina 1992-ben, 39 évesen nyert aranyat váltóban. Pedersen teljesítménye példaértékű lehet a 20 éves Gyenesei Leila számára is, aki mongol, brazil és bosnyák ellenfelével nagy harcot vívott az utolsó hely elkerüléséért, s erőfeszítéseit végül siker koronázta, mert a bosnyákot megelőzte. Az olimpiai bajnoktól azonban közel kilenc perccel maradt le, s némi számolás után azt is megállapíthattuk, hogy a 10 km-en hozzávetőleg három kilométerrel. Gyenesei – aki célba érkezés után rövid időre elvesztette az eszméletét – amúgy Észtországban, és éppen Smigunnal együtt készült az olimpiára, s legalább a barátnője sikerének örülhetett. No meg annak, hogy különösebb baj nélkül megúszta az ájulást, amelyről Tállay András csapatorvos azt mondta: Leila – hasonlóan a többiekhez – nem ivott a viadal alatt, s a magaslat, illetve az erős kezdés következtében kiszáradt.
Cesana San Sicarióban a női biatlon 7,5 km-es sprintszámában hatalmas meglepetésre a francia Florence Baverel-Robert győzött, s érdekesség, hogy az ezüstérmes svéd Anna Carin Olofsson egy lövőhibája és ezáltal a plusz 150 méter futás ellenére is csak 2,4 másodperccel maradt el tőle. Gottschall Zsófia a tíz kísérletéből hatszor rontott – a fekvő és álló lövészetnél egyaránt háromszor –, s akárcsak Gyenesei, ő is utolsó előtti lett a számában… Az oroszok azonban még lehangoltabbak lehettek, mert a rajt előtt kiderült, hogy a hétfőn rendezett 15 km-es számban ezüstérmes Olga Piljeva megbukott a doppingvizsgálaton, legalábbis annak az A próbáján. Thomas Bachra, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság német alelnökére hivatkozva közölték, hogy a Salt Lake Cityben a 10 km-es üldözéses számban aranyérmes versenyző mintájában nagy koncentrációban serkentőszert találtak, ezért kizárták és megfosztották ezüstérmétől.
Óriási csatában az osztrák együttes nyerte az északi összetett csapatversenyét. A második helyen a német válogatott végzett, míg a címvédő finnek Hannu Manninen remek futásának köszönhetően feljöttek a dobogó harmadik fokára. A 4x5 km-es sífutóváltó felénél még úgy tűnt, hogy a németek simán nyerik a versenyt, hiszen a síugrás során megszerzett tíz másodperces előnyüket 45 másodpercre tornázták fel, ám ekkor jött Felix Gottwald, aki ennek több mint a felét ledolgozta. Az utolsó váltásnál még mindig a németek álltak jobban, de az osztrák Mario Stecher nagyszerű teljesítményt nyújtva állva hagyta a mezőnyt.
Éremtáblázat
1. Egyesült Államok 6-2-1
2. Németország 5-4-1
3. Oroszország 4-2-4
4. Ausztria 3-2-1
5. Svédország 2-1-1

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat