Hiába várja a baromfiágazat a madárinfluenza miatti kormányzati segítséget, a kormányszóvivő által ígért 5,8 milliárd forintra még várni kell. Földi Péter, a Baromfi Terméktanács titkára elmondta: az eredeti elképzelések szerint az 5,8 milliárd forintból 3,5 milliárd forintot kapna közvetlenül az ágazat, 2,5 milliárd forintot pedig állat-egészségügyi támogatásokra fordítana az állam.
– A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) kérte, hogy készítsünk támogatási programcsomagot, amely azokat az intézkedéseket tartalmazza, amelyek mentén ezt a 3,5 milliárd forintot felhasználhatná az ágazat. Földi Péter közölte: intervenciós felvásárlást kértek 12 ezer tonnányi árukészletre, amiből tízezer tonna csirke és pulyka, a maradék kétezer tonna pedig víziszárnyas. Javasolták emellett, hogy a szalmonellamentesítést szolgáló támogatásokat a teljes ágazatra és ne csak annak egyes részeire terjesszék ki, illetve tegyék ingyenessé a húsvizsgálatot és a hulladékok ártalmatlanítását.
– Kíváncsiak vagyunk arra, hogy csak ígéret volt-e a kormányzat által megígért sok pénz, vagy a bejelentésnek van alapja – mondta Földi Péter, emlékeztetve arra, hogy a terméktanács tavalyi 200 millió forintos reklámkampányát, amit szintén a madárinfluenza miatt kellett indítani, csak nettó 16 millió forinttal támogatta az FVM. A szakember hozzátette: a madárinfluenza miatt a piacon ismét 20 százalékos árcsökkenés következett be, amit nemcsak a feldolgozók, hanem a tenyésztők is éreznek, és közülük többen már úgy döntöttek, hogy nem telepítenek új állományt.
A támogatással kapcsolatban megkérdeztük Dékány Andrást, az FVM sajtófőnökét is, aki elmondta: a Baromfi Terméktanács által készített programcsomagot a kormány elé terjesztették. Pillanatnyilag a Pénzügyminisztériummal folytatnak egyeztetéseket arról, hogy a 3,5 milliárd forintból menynyit vállaljon magára az agrártárca, és mennyit a központi költségvetés. – Bizonyos, hogy a fennmaradó 2,3 milliárd forintból 2,1 milliárd forintot az állategészségügynek ítél oda a kabinet, 200 millió forintot pedig a terméktanács kap meg marketingtámogatásként – mondta Dékány András.
Korábbi elutasító hozzáállásával ellentétben az Európai Unió is megpróbál központilag segíteni a madárinfluenza miatti baromfi-ágazati problémákon; egy-két héten belül ennek a részletei ismertté válhatnak – közölte tegnap Gráf József az EU agrárminisztereinek tanácskozását követően. Kiemelte: a magán- és a hűtőházi tárolást, a termelés fékezését, néhány helyen pedig a korai vágást támogatja az EU, míg Magyarország elsősorban azt szeretné, hogy a feldolgozók a kényszertároláshoz hitelt vehessenek fel, amihez a kormány állami garanciát és kamattámogatást nyújtana.
Változik a vasúti közlekedés az ünnepi időszakban















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!