BAA-javaslat: szakszervezeti nem

A Légiközlekedési Dolgozók Független Szakszervezete (LDFSZ) nem fogadta el a Budapest Airport brit tulajdonosának a létszámleépítésekre, értékesítésekre és bérkompenzációra vonatkozó munkáltatói javaslatát. Az LDFSZ álláspontja szerint a BAA máris megsértette a privatizációs szerződésben rögzített – munkavállalókra vonatkozó – kötelezettségvállalásait, valamint a kollektív szerződést.

Hunyor Erna
2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem fogadta el a Légiközlekedési Dolgozók Független Szakszervezete, és ezért nem is írta alá február 8-án a létszámleépítésekre, értékesítésekre és bérkompenzációra vonatkozó munkáltatói javaslatot – nyilatkozta lapunknak Csorba Attila, az LDFSZ elnöke. Mint mondta: úgy ítélték meg, hogy a javaslatban szereplő pontok meg sem közelítették a munkavállalók reális igényeit. Ennek érdekében az LDFSZ kezdeményezte a BA Rt. menedzsmentjénél a tárgyalások tovább folytatását, és javasolták, hogy találjanak közösen mind a munkavállalóknak, mind pedig a munkáltatónak elfogadható megoldást. A február 8-án született megállapodással kapcsolatban az az egyik legfőbb kifogásuk, hogy eszerint a szakszervezetek vállalják: 2006. december 31-ig nem folyamodnak semmilyen körülmények között sem munkabeszüntetéshez, s a 2007. január 1-jétől 2009. február 1-jéig érvényes megállapodás hatálya alatt nem sztrájkolnak a megállapodásban rendezett kérdésekkel kapcsolatosan. Magyarul – húzta alá az elnök – lemondanak az egyik legfőbb jogukról, a sztrájkhoz való jogról. Ezt pedig az LDFSZ nem tudta elfogadni.
Csorba Attila közölte: február 13-án és 16-án tárgyaltak a brit munkáltatóval, azonban a mintegy kétszer 90 perces megbeszélést megállapodás nélkül zárták. Az elnök kifejtette: szakszervezetük képviselői egyértelműen elmondták a munkáltatónak, amennyiben a 2005. december 18-án megkötött privatizációs szerződésben vállalt kötelezettségeitől, és a 2005. szeptember 11-én létrejött kollektív megállapodásokban foglaltaktól el kíván térni, azt az LDFSZ nem tudja elfogadni, mint ahogyan a roszszabb és diktált feltételeket sem. Legyen az létszámleépítés, bér- vagy munkaidő-változtatási szándék, tulajdonszerzés és értékesítés kérdése – mondta az elnök. Szavai szerint a munkáltató képviselője – aki a tárgyaláson részt sem vett – által készített „pamflet” álláspontjuk szerint hemzseg a pontatlanságoktól, alkalmas a munkavállalók megtévesztésére, és igazságtalanul ítéli meg, és bírálja az LDFSZ-t, ahelyett, hogy inkább a tárgyalóasztal mellett egy elfogadhatóbb megoldást kínálna. Csorba Attila elmondta, hogy a kialakult helyzet miatt levélben fordultak Chris Woodruffhoz, a BA Rt. vezérigazgatójához. Ebben leszögezték: megdöbbenéssel tapasztalták, hogy a BA Rt.-nek még mindig nem sikerült megállapodnia az LDFSZ-szel, továbbá komoly aggodalomra ad okot számukra az, hogy a munkáltató sorra figyelmen kívül hagyja a magyar jogszabályokat. Az elnök úgy fogalmazott: a BAA és a BA Rt. komolyan veszélyezteti a nemzetközi hírnevét azzal, hogy nem tulajdonít jelentőséget az eredményes munkaügyi kapcsolatoknak és kommunikációnak a dolgozóit reprezentáló összes szakszervezettel.
Megdöbbenéssel értesültünk arról – fogalmazott Csorba –, hogy a BA Rt. az LDFSZ lejáratására irányuló, etikátlan és jogilag is tisztázandó lépéseket tett. Ugyanis körlevelet adtak ki, amelyben arra szólítják fel a munkavállalókat, hogy lépjenek ki az LDFSZ-ből. Továbbá tudomásunkra jutott az is, hogy az új tulajdonos nem tartja be a kollektív szerződésben és a privatizáció során kötött megállapodásokban vállalt kötelezettségeit. Ezzel kapcsolatban kérték az eset azonnali tisztázását. Az elnök kifejtette: jelezték azt is, hogy nem fognak tétovázni, s haladéktalanul értesítik a magyar és nemzetközi partnereiket, amennyiben a vállalat bármely lépésével figyelmen kívül hagyja a nemzetközi és a magyar jogszabályokat. Csorba közölte: a levél átvételét követően újabb munkáltatói kísérleteket tapasztaltak a munkavállalók megfélemlítésére és megosztására. Egyéni szerződésekben próbálják ugyanis a 2,25 százalékos béremelési „korrekciót” elfogadtatni. Az LDFSZ azt javasolja, hogy az egyéni megállapodást senki ne fogadja el, mivel a munkáltatónak kollektív megállapodást kell kötnie az összes módosítást érintően, ha tetszik neki, ha nem. Az elnök hangsúlyozta: a magyar törvények minden Magyarországon működő munkáltatóra kötelezők, főleg, ha azt privatizációs megállapodásban is vállalták. Végezetül az elnök úgy fogalmazott: az LDFSZ a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeinek védelmében az elkövetkező napokban, hetekben a munkavállalókkal és szakértőikkel közösen minden lehetséges jogszerű és törvényes eszköz alkalmazását megfontolja és megvizsgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.