A ceglédi Délibáb presszóban már fél háromkor feszült volt a hangulat: nem csoda. Gyurcsány Ferencet várták az asztalok körül feszengő meghívottak. Valika, a környék legfőbb MSZP-aktivistája semmit nem bízott a véletlenre. A spontán elvegyülés részleteit jó előre megtervezték. A fiatal roma asszony három gyermekével háromnegyed három körül érkezett: Valika sűrű magyarázatok közepette ültette le őket a sarokasztalhoz. Fél füllel elkapom, ahogy szigorúan ráparancsol a családra: Itt a sajtó is, de senkinek nem nyilatkozhattok… Átszólok a fiatalasszonynak: Tényleg nem nyilatkozhatnak? Nevet, és bólogat… A miniszterelnöki csevej másik tervezett spontán helyszínén, a szomszédos asztalnál két fiatal hölgy várakozik: egyikük elhozta egy év körüli gyermekét is, a bájos Hannát. Majd megérkezik Gyurcsány, aki a Kossuth Múzeumtól gyalog tette meg az utat, és minden szembejövő járókelővel lekezelt. A vizitet a két nem roma hölgynél kezdi, mintegy spontán lehuppanva melléjük Czinege képviselőjelölt társaságában. A hölgyeknek a témához illő komolysággal magyarázza, hogy egyenesen a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel történt találkozóról érkezett, és micsoda történelmi jelentősége van mindennek. A nők ámulva hallgatják. Majd visszatért a rögvalóság világába: nő-e a gyermek foga, van-e munka, a kismama mikor tud visszamenni dolgozni? Aztán átröppent a másik asztalhoz, a roma család körébe.
– Tanul-e valamit? – kérdezi a megilletődött fiatalasszonyt. – Ősszel szeretném befejezni a nyolc általánost – feleli az Gyurcsány nagy egyetértése közepette. – Ki segíti, kire számíthat? – kérdezi a miniszterelnök. – Hát a Valikára – feleli az asszony, s Gyurcsány elismerő pillantásokat küld az MSZP-s aktivista felé. Ő nemsokára elő is hoz egy műszálból készült vörös sálat, és arra kéri a miniszterelnököt: dedikálja. – Már minden családtagom aláírta, csak a miniszterelnök úr hiányzik.
A fiatal roma asszony tartja magát a szociális gondozó ukázához: pedig beszédes, értelmes ember. De még azt sem meri megmondani, hogy Cegléd melyik részében lakik. – Megharagszik a Valika – mondja elhárításul.
Az idilli presszólátogatásnak azonban vége: még utoljára Zimonyi Zita, a város költőnője elegyedik szóba a miniszterelnökkel: – Nagyon vigyázzon magára – párbeszédjükből mindössze ennyi hallható. Ám Gyurcsány azt mondja, a költőnő olyasmit mondott neki, amiért kijár a puszi.
A Szabadság téren már a presszólátogatás előtt is gyülekeztek az emberek: mint kiderült, Albertirsáról, Tápiószőlősről bérelt buszokkal hozták az aktivistákat, a helyi MSZP-alapszervezet és a nyugdíjasklubok tagjait. Felvezetésül az MSZP buli-CD-jét hallgathatták a fejkendős idős asszonyok és férfiak. Ötszáz fős tömeg gyűlt össze, ám a nem megfelelő elemeket a tér szélére szorították. Két fiatal Trianon gyászára emlékeztető zászlóval érkezett, el akarták tőlük venni. Voltak, akik olyan plakátok ragasztásával készültek a nagy eseményre, amelyek Gyurcsányt bilincsbe verve ábrázolták: ahogy mesélték, a Fiatal Baloldal aktivistái rendőrt hívtak rájuk, a plakátokat leszedték.
Az óvintézkedések dacára bőven voltak bekiabálások a „pálya széléről”. Pedig Gyurcsány ez alkalommal többet beszélt Vlagyimir Putyinról, mint a Fideszről. Ecsetelte, hogy micsoda áttörés történt az oroszországi kapcsolatok terén. Hogy Magyarország, ez a fantasztikus adottságokkal megáldott ország az ígéret földje, és felemelkedésének záloga az orosz kapcsolatok kiszélesítése. – Mert nem lehet bezárkózni, önmagunkkal foglalkozni, hanem dolgozni kell – mondta a miniszterelnök, majd azért csak elsorolta a Fidesz nyugdíjasok ellen elkövetett bűneit, a családi adózást pedig a „nagyságos aszszonyok adójának” titulálta. Nem zavarta, hogy néhányan azt kiabálták: „Hazudsz!” Beszédében ömlöttek az uniós források és Vlagyimir Putyin látogatásának méltatása. Bemutatta az orvosként dolgozó Czinege Imrét is, akit úgy ajánlott az egybegyűltek figyelmébe: ugyan kire bíznák legdrágább kincsüket, az egészségüket, a jövőjüket, ha nem egy olyan emberre, akit gyerekkorában még sokan úgy szólítottak, Imike.
Az idilli képet némileg árnyalja, hogy Czinege – saját bevallása szerint tévedésből – nem szavazta meg a ceglédi kórház rekonstrukciójához szükséges pénzt. A város pedig egyébként is a csőd szélén egyensúlyoz: a Több pénzt az önkormányzatoknak szlogenből az lett, hogy pillanatnyilag a közintézmények fenntartása is gondot okoz, köszönhetően a közalkalmazotti béremelésnek, amihez nem biztosították az állami fedezetet.
Czinege azt mondta: ő maga tízmilliárd forintot hozott ebben a ciklusban a térségbe, míg a Fidesz alatt csak kétmilliárd érkezett.
Takáts László, a Fidesz ceglédi elnöke erre csak azt mondta: számos új fejlesztési forrás nyílt meg a Fidesz kormányzása után az uniós csatlakozással – ezt személyes érdemnek betudni nem lehet. – Cegléd ellenzéki, MSZP–SZDSZ-vezetésű városként nyerte el a Széchenyi-terv csaknem 800 millió forintos támogatását a fürdőprogramra az Orbán-kormány idején. Nem beszélve arról, hogy a Fidesz-kormány alatt megszavazott, de a szociálliberális kormány alatt megvalósult beruházásokat is a saját érdemei közé sorolja a képviselőjelölt – szögezte le Takáts.
A Kossuth térre szállított aktivisták lelkesen tapsoltak Gyurcsánynak. Két 14 éves kislány kipirult arccal, vidáman osztogatta az MSZP-s zászlókat az egybegyűlteknek. A keresztanyjuk öccse kérte meg őket, hogy segítsenek – magyarázták, hogy mit keresnek itt, beöltöztetve az MSZP-s vörös dzsekikbe. A helyi református iskolába járnak. – Tudjátok, mi a politika? – kérdezem őket.
– Hát azt nem – válaszolják szégyenlősen.
– Hát a választásokról mit tudtok?
– Persze, valakit ki kell választani – mondják nevetve.
Gyurcsány ahogy jött, úgy ment. Vörös kampánylufik szálltak a magasban.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok