Fontosnak tartja a Fidesz, hogy Magyarország és Oroszország között a kölcsönös érdekek alapján együttműködés alakuljon ki – nyilatkozta lapunknak Vlagyimir Putyin budapesti látogatásáról Németh Zsolt, a párt külpolitikai kabinetjének vezetője. Az ellenzéki politikus Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tervezett különmegbeszélésének elmaradása kapcsán elmondta, az orosz fél írásban eljuttatott programjavaslatában még szerepelt a kétoldalú találkozó, s ezt követően kérték annak módosítását. Németh Zsolt aláhúzta, a Fidesz arra is készen állt, hogy elnöke kétoldalúan találkozzon az orosz államfővel, de arra is, hogy adott esetben négypárti talákozó legyen.
A csúcstalálkozón felvetett déli irányú gázvezeték tervét értékelve a politikus kijelentette: az az energiabiztonság irányába mutat. Elmondta, hogy pártja a Nabucco vezeték mellett azt is fontosnak tartja, hogy integrált energetikai rendszer épüljön ki az Európai Unióban. Az energetikán kívül a gazdasági együttműködésben azt is fontosnak tartja, hogy a minél inkább elmélyülő magyar–orosz gazdasági kapcsolatok párosuljanak az átláthatóság növekedésével.
A mostani látogatás Németh Zsolt szerint alkalmat adott arra is, hogy Magyarország és Oroszország között egyfajta lelki megbékélést is elősegítsen, és megtörténjen a sárospataki könyvek jelentős részének visszaadása. Ez – emelte ki – másfél évtizedes közös erőfeszítések eredményeként történt meg. A vizit lelki vonatkozásainak tekintetében Németh Zsolt jelentősnek nevezte, hogy az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójának évében a látogatást az orosz elnök felhasználta ’56 áldozatai emlékművének megkoszorúzására, illetve megismételte Oroszország azon álláspontját, amelyben elhatárolódik a Szovjetuniótól, elítéli a beavatkozást és együttérzéséről biztosította Magyarországot. – Azt gondolom – mondta a politikus –, hogy mindez kellő alapot jelenthet arra, hogy folytatódjon az a magyar–orosz politika, amely 2001-től látványosan felfelé ívelőben van. Mint fogalmazott, az elkövetkezendő években esélyt lát arra, hogy e tekintetben a magyar politika folytonossága fönntartható lesz.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros