Máris kudarccal zárult az áprilisi választás a környezetvédőként bemutatkozó pártok számára: a hétfői határidőig egyiküknek sem sikerült listát állítaniuk, így a pártok versengéséből kiszorultak. Egyéni körzetekben az egy hónapja a Zöld Demokraták Szövetségéből (ZDSZ) kivált Zöldek pártja tizenegy jelölt, az Élőlánc ökopárt négy, a ZDSZ pedig egy jelölt ajánlószelvényeit gyűjtötte össze, ám győzelmük a nagy pártok indulóival szemben gyakorlatilag lehetetlen.
Csalódott, ám bizakodó az Élőlánc, a mozgalom képviselői 2010-re biztosra veszik, hogy bejutnak a parlamentbe. Lányi András, az ökopárt elnökségi tagja, a Védegylet egykori alapítója szerint a nagy pártok messzemenően agresszív „papírgyűjtési” akciói hozták nehéz helyzetbe a mozgalmat, mert – ahogy fogalmazott – „a kopogtatócédula-maffia lehetetlenné teszi, hogy egy önkéntesekkel dolgozó új szervezet egyáltalán a rajthoz állhasson”. Az Élőlánc csak négy jelöltet, két Pest megyeit, egy Vas és egy Fehér megyei jelöltet tudott állítani. A mozgalom éppen ezért kezdeményezni fogja a választási törvény módosítását.
A ZDSZ és a Zöldek pártjának internetes honlapját böngészve feltűnő, hogy a pártok jelvényei mennyire hasonlóak. – A két napraforgót ábrázoló párjelvény abban különbözik egymástól, hogy a Zöldek pártjáé mosolyog – nyilatkozta érdeklődésünkre Droppa György, a ZDSZ elnöke, akinek pártja csak egy baranyai jelölttel büszkélkedhet. Droppa a párt elrablását látja a kudarc mögött, ugyanis a korábban a Centrum párt koalíciójában szereplő Zöld Demokrata Szövetségből szerinte kiszakították a Zöldek pártját, amikor a kopogtatócédula-gyűjtés előtt megjelent a színen egy vállalkozó, aki elcsábította a ZDSZ munkatársait, és februárban megalapította a Zöldek pártját. De nem csüggednek, mert indulnak az önkormányzati választásokon.
Az ismeretlenségből előbukkant Zöldek pártja (ZP) rövid pályafutása ellenére közel tucatnyi jelöltet tudhat magáénak. Erdei Csaba ügyvivő büszke arra, hogy egy olyan nagy múltú pártot, mint a Független Kisgazdapárt is sikerült megelőzniük a jelöltállításban, de ők is csalódottak, mert nem a várakozásokhoz mérten szerepeltek. A február elsején létesült ZP a ZDSZ vádjait mindössze azzal hárította el, hogy szakadás történt.
Minden kezdet nehéz, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Pásztó választási bizottsága korábban visszautasította a Zöldek pártja Nógrád megyei jelöltjének nyilvántartásba vételét, miután a leadott 815 ajánlószelvény közül 762-ről kiderült, hogy hamisított.
A választások előtt egyébként számos kisebb formálódó zöldpártról lehetett hallani. Az interneten böngészve manökenekkel kampányoló menedzserek alakulatával ugyanúgy találkozhatunk, mint a Tomcat néven elhíresült provokátor által alapított másik Zöld pártról, amely a választásokon való indulást egyfajta heccnek tekintette. A világhálón olyan „zöld” alakulatra is lelhetünk, amely csak postafiókcímmel rendelkezik, vezetőkkel nem. Lányi András ezt a jelenséget sajnálatosnak nevezte, leszögezve, hogy a megélhetési zöldek nem konkurenseik. Az Élőlánc nevében nem is viseli a Magyarországon a politikában lejáratott zöld jelzőt.
Változik a vasúti közlekedés az ünnepi időszakban















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!