Talpra állhat-e a parádi üveggyár?

Ma több helyi képviselő, a gyár igazgatója és felszámolója tárgyal a parádsasvári üveggyár ügyében, mivel a 2005-ben felszámolás alá került vállalatot sem bérbe adni, sem eladni nem sikerült. Az összejövetel másik célja, hogy kiderítsék: miért bábáskodtak a sikertelen gyáreladáskor helyi szocialista képviselők, s mi történt az általuk a térség regionális fejlesztési célelőirányzatából felajánlott húszmillió forinttal.

Dénes Zoltán
2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly kezdődött el az üveggyár felszámolása. A felszámoló a gyárat előbb – annak érdekében, hogy a gyár működőképességét, s így értékét megtartsa – bérbe kívánta adni, ám a hely szocialista képviselők – élükön Sós Tamással, a körzet MSZP-s képviselőjével – igen erőteljesen felléptek ez ellen, mondván, a gyár csak akkor kaphat állami támogatást, ha konkrét tulajdonosra lel. A dolgozók is ellenezték a bérbeadást, jelezve, hogy ilyen megoldás esetén nem hajlandók dolgozni.
A gyár bérbevétele iránt érdeklődők mindegyike visszalépett, s a mintegy 350 dolgozót tavaly augusztusban kénytelenek voltak elbocsátani. A gyár eladására kiírt sikertelen pályázat után, a második, immár ármegjelölés nélküli tenderen az egykori III/III csoportfőnökség egyik főhadnagyának, Augusztini Tamásnak a társasága került ki győztesen. A kialkudott vételár meghaladta a kétszázmillió forintot, aminek tíz százalékát foglalóként a nyertes kifizette. Augusztini még tavaly decemberben is állította: a vételi szándék fennáll, s jelezte, hogy ötszázmillió és egymilliárd forint közötti összeget kíván költeni a gyár fejlesztésére. Közben Sós Tamás ígéretének megfelelően a regionális fejlesztési alapból húszmillió forintot ítéltek meg a cégnek, azzal a kitétellel, hogy akkor utalják, ha a gyár árát kifizette. Az üveggyártás területén hagyományokkal nem rendelkező cég egyes hírek szerint Sós közbenjárására került a nyertes pályázók közé, mivel az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács társelnökeként döntési pozícióban lehetett. A fizetési határidő többszöri módosítása után azonban a felszámoló végül február közepén elállt a szerződés aláírásától, mivel az utolsó megadott időpontig sem érkezett be számlájukra a mintegy 200 millió forint. Ezzel Augusztini társasága elesett a befizetett több mint 10 millió forintos foglalótól, s az elnyert 20 millió forintos támogatástól. A felszámoló ezt követően felajánlotta a gyár megvételét a tenderen hasonló árajánlatot adó, ám hosszabb fizetési határidőt megjelölő vállalkozónak. Információink szerint azonban az eddig nem válaszolt a megkeresésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.