Végül is kié lett a kazah gázadósság?

Egyelőre titok, ki nyerte el Kazahsztán Magyarország felé fennálló gázadósságának értékesítésére kiírt pályázatot, információink szerint azonban akárki is a nyertes, nincs köny-nyű helyzetben. A kazahok nem ismerik el a tartozást.

Erdősi Csaba
2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, sikeresen szabadult meg a magyar állam egy számára behajthatatlannak bizonyult követeléstől. Kazahsztán hazánk felé fennálló gáztartozásáról van szó, amelyet pályázaton értékesített a Magyar Államkincstár. Egyelőre a tendergyőztes kilétét és az általa megajánlott összeget is titokban tartja az eredményes pályázat hírét közlő Pénzügyminisztérium, úgyhogy csak találgatni lehet, melyik lehet az a piaci szereplő, amely egy állammal szemben jobb érdekérvényesítő képességekkel rendelkezik, mint egy másik állam.
A kazah gázadósság története a tengizi beruházással kezdődik. A nyolcvanas évek közepén a Szovjetunió nagy olaj- és gázipari beruházásokba kezdett a Kaszpi-tenger partján; az építkezéshez – túl azon, hogy sok magyar dolgozott ott – Magyarország 758 millió transzferábilis rubel értékben szállított berendezéseket. A Szovjetunió cserében azt vállalta, hogy 1989-től kezdve húsz éven át földgázt szállít hazánknak, csakhogy közbejött az egykori birodalom széthullása. Tengiz Kazahsztán részévé vált, így 1991-ben meg kellett változtatni a korábbi gázszállítási szerződést. Információink szerint a szerződés éppen a legfontosabb részletet, nem tisztázta megnyugtatóan, így az orosz fél Kazahsztánra hárította 1,4 milliárd köbméternyi földgáz leszállítását, a kazahok azonban ezt soha nem ismerték el jogos követelésnek. A helyzet a nem eléggé körültekintő tárgyalások következtében patthelyzetté változott, és az ügyet csak tovább bonyolítja, hogy a Kazahsztánban már régóta nagy amerikai cégek kezelik a szóban forgó berendezéseket. Az el nem ismert gázkövetelés értéke megközelítőleg hetvenmilliárd forint. Nem tudjuk, mennyit ajánlott a pályanyertes társaság, iparági forrásaink ugyanakkor őszintén meglepődtek, hogy egyáltalán akadt valaki, aki bármennyit is hajlandó fizetni a bizonytalan státusú kintlévőségért. Mindenesetre a szóban forgó gázmennyiség van akkora, hogy kecsegtetővé tegye a tárgyalások felújítását – a 2010-re tervezett magyar stratégiai gáztárolót például csordultig lehetne tölteni vele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.