Szudán nyugati határvidéke az elmúlt hónapokban a darfúri krízis miatt került a figyelem középpontjába, hiszen az arab milíciák elől menekülve több tízezren próbáltak a csádi oldalon felállított menekülttáborokban menedékre lelni. A csádi lázadók minapi erőszakos puccskísérlete a térség ismerői szerint visszavetheti azt a szerény mértékű előrelépést is, melyet a felek a béke útján az utóbbi időkben megtettek, az erőszak feléledése ráadásul a mindkét országgal határos Közép-afrikai Köztársaságban is destabilizálódással fenyeget. Az Egyesült Államok – az időzítés nyilván nem véletlen – épp most szólította fel az ENSZ-t, hogy a Biztonsági Tanács egy tavalyi határozatának megfelelően rendeljen el büntetőintézkedéseket mindazokkal szemben, akik veszélyeztetik a darfúri megbékélést. A beszámolók emlékeztetnek, hogy a nyugat-szudáni térségben több százezren haltak meg a polgárháborúban, kétmillióan pedig elmenekültek.
A határ közelében tegnap a lázadók ismét támadást intéztek a csádi kormányerők ellen, utóbbiak azonban – saját közlésük szerint – Szudánba kergették át a fegyvereseket. A harcokban 150-en haltak meg. Geopolitikai szempontból sem elhanyagolható tény, hogy a csádi katonák ezúttal is élvezték Franciaország technikai-logisztikai segítségét.
A tekintélyes olasz lap odaszúrt Milák Kristófnak, akit szomorú bajnoknak nevez














Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!