Astockholmi külügyminisztérium hírügynökségeknek megerősítette azt a hírt, amely szerint visszavonták a svéd légierő részvételét egy olyan, májusban megrendezendő szardíniai NATO-gyakorlaton, amelyre a szintén szövetségen kívüli Izrael hadereje is meghívást kapott. Úgy értesültünk, hogy a Spring Flag/Volcanex 2006 fedőnevű manőveren a svéd légierő gyors reagálású expedíciós egysége (Swafrap) vett volna részt hat Gripen vadászgéppel és százharminc emberrel.
A semleges Svédország, amely az ENSZ alapításától kezdve vesz részt békefenntartó műveletekben, néhány éve működik együtt a NATO-val a békepartnerségi programban. A gyakorlaton való részvétel visszavonásának indoklásaként elhangzott: Svédország szerint kevéssé valószínű, hogy Izrael részt vehetne ilyen manőverekben. Izraeli illetékesek kijelentették: „elfogadhatatlan a svéd magatartás, amely nem segíti a béke megteremtését a közel-keleti térségben”. A kapcsolat romlásához vezetett az is, amikor egy izraeli diplomata Stockholmban szétdúlt egy palesztin kiállítást.
Izrael harcedzett hadereje, főként légiereje szintén az utóbbi években „nyitott” a nemzetközi műveletek felé. Rendszeresen részt vesznek legfőbb szövetségesük, az Egyesült Államok által rendezett nagy volumenű gyakorlatokon (például a nevadai Vörös Zászló tréningen), s nem kizárt az sem, hogy az iráni létesítmények elleni támadási tervek kérdésében is együttműködést folytatnak. Az európai NATO-országok szintén részt vesznek ezeken a manővereken, némelyikükkel az izraelieknek szorosabb kétoldalú kapcsolatot is sikerült kialakítaniuk, például Törökországgal.
Változik a vasúti közlekedés az ünnepi időszakban















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!