Bál van az Operaházban

Haklik Norbert
2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Operaházban is beérett Bozóki András vetése. Az anarchizmus elméletében – és szemlátomást a káoszteremtés gyakorlatában is – roppant jártas tárcavezető alig kilenc hónapja nevezte ki Hegyi Árpád Jutocsát a dalszínház főigazgatójává, s most egységfrontot alkotva követelik az intézmény dolgozói a vezető lemondását. Már a kinevezés idején nyilvánvaló volt, hogy lesznek még gondok az Operaház körül. Bozóki ugyanis előre közölte a pályázókkal, hogy a kulturális tárca nem vállalja át a dalszínház egymilliárd forintnyi adósságát. Olyanok is akadtak, akik éppen e bejelentés miatt mondtak le arról, hogy ringbe szálljanak a főigazgatói posztért. Ne feledjük: Hegyi annak a Szinetár Miklósnak a helyét foglalta el a főigazgatói székben, aki éppen az intézmény csökkentett költségvetése miatt vette a kalapját. Alig egy hónapja kezdtek munkálkodni Hegyi Árpád Jutocsáék, amikor Petrovics Emil is távozott fő-zeneigazgatói posztjáról. Indokolásként csupán annyit jegyzett meg, hogy „a karriervágyak eléréséért egyeseknek úgy tűnik, semmi sem drága”. Nem tudhatni, pontosan mire gondolt ezzel a mester, azonban Bozóki sietve közölte, hogy „nem érzi kudarcnak a történteket”.
Az utóbbi napokban ugyanezek a történések látszanak megismétlődni sokkal nagyobb léptékben. Múlt pénteken Keveházi Gábor balettigazgató távozásra szólította fel Hegyi Árpád Jutocsát. Azért szánta el magát erre a lépésre, mert a főigazgató radikálisan csökkentette az Operaház jövő évadi bemutatóinak a számát. Emiatt hússzal kevesebb balettelőadást láthatna a közönség, ráadásul anélkül döntött erről a főigazgató, hogy Keveházival előzetesen egyeztetett volna. Keveházi Gábor azt is hozzátette: nem hajlandó asszisztálni a magyar operajátszás tönkretételéhez. Válaszként Hegyi Árpád Jutocsa kiadott egy közleményt, amelynek zárlatában hosszasan méltatta önnön kiválóságát, valamint elkerülhetetlen reformokat emlegetett, amelyek mindenkinek az érdekében állnak, végül kijelentette, hogy a magyar dalszínház a csökkentett repertoárral is több előadást mutat be majd, mint a milánói Scala.
Bizony, Hegyi Árpád Jutocsa nincs híján önbizalomnak. Ettől függetlenül (vagy talán éppen ezért is) Keveházi levele csak az operaházi tragikomédia nyitánya volt. Hétfőn Kesselyák Gergely fő-zeneigazgató jelentette be, hogy ő is elfogadhatatlannak tartja a dalszínház előadás-tervezetét, egy napra rá pedig a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének Operaházi Alapszervezete közölte, hogy tagjai teljes mértékben egyetértenek a Keveházi levelében közöltekkel.
Ami az Operaházban az utóbbi hónapokban történt, pontosan kifejezi az újraválasztott koalíció viszonyát nemzeti kultúránkhoz. Ne feledjük: Hegyi Árpád Jutocsát Bozóki András nevezte ki az Operaház élére. A kialakult helyzet elsősorban az ő tevékenységét „dicséri”. Bozóki azonban megelégedett annyival, hogy a történtek kapcsán kijelentse: „nem kíván beavatkozni az Operaház vezetőinek szakmai kompetenciájába”. A legkevésbé sem kívánunk beavatkozni a híres kinevezési politikát folytató politikus tárcavezetői kompetenciájába, azonban hadd jegyezzük meg tisztelettel: Hegyi Árpád Jutocsa mellett talán Bozókinak is érdemes volna elgondolkodnia azon, alkalmas-e az általa betöltött posztra. Mert az, hogy kinevezéseink előbb-utóbb botrányba fulladnak, aztán meg eljátsszuk, hogy semmi felelősségünk nincs, roppant liberális, csak épp nem feltétlenül elegáns, hadd ne mondjam: cinikus hozzáállás. Folytatódik a kultúrpolitikai ámokfutás?

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.