Ez a 10 soros kormányhatározat, amelyet a kezemben tartok „garantálja, hogy a munka el lesz végezve” – mondta el tegnap újságírók előtt az államreformról Batiz András kormányszóvivő. A határozatot ugyan némi késéssel ismertette Batiz – mivel az még a múlt hét szerdán született, csak most egy héttel később számoltak be róla – ám annál ambiciózusabban. A dokumentum arról rendelkezik, hogy a közigazgatás átalakítási koncepciójának legkésőbb augusztus végéig el kell készülnie. Ennek érdekében külsős szakértőket is bevonnak az államreform-bizottságba.
Mindez azonban nem feledteti azt a tényt, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek korábbi nyilatkozatai szerint már a kormányalakítást követő napon be kellene nyújtania a parlamentnek azt a javaslatcsomagot, amelynek az államreform is része. Sőt, januári országértékelő beszédében még egy paksamétát is mutogatott, amelyben állítólag már ott volt a bevetésre kész országreform. Batiz András pedig tavaly év végén jelentette be, hogy a választások után azonnal megkezdik a Sárközy Tamás és Vadász János által már kidolgozott, összevont közigazgatási és közszolgálati reformot. Kérdésünkre a kormányszóvivő azzal igyekezett feloldani az ellentmondásokat, hogy most azt nyilatkozta: nyilván számos a feladat, és ezeknek csak egy része van még készen. Sőt, az intézmények átvilágítását is csak részben végezték még el.
Batiz egyébként a sajtó kérésére sem mutatta meg az általa lobogtatott papírlap tartalmát, ahogy Gyurcsány paksamétáját sem ismerhette meg annak idején a nyilvánosság. Így csak a szóvivő beszámolójára támaszkodhatunk. Elmondása szerint az országreformmal kapcsolatban három feladatot szabott a miniszterelnök. Meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy azokat a tevékenységeket, amelyek nem tartoznak a tárcák alapfeladatai közé, egy központi szervezetbe kellene integrálják, mert ezeket a feladatokat így negyedannyi emberrel is el lehetne végezni. Ezek között említette például a minisztériumok humánpolitikai osztályait. Másodikként megvizsgálják a tárcák és intézményeik egy kormányzati negyedbe költöztetését, illetve azt is, hogy mi legyen a jelenleg használt ingatlanok sorsa. Szerinte ez mintegy két tucat hivatalt és ezen keresztül 100 ingatlant érint, és 100 milliárdos megtakarítást hozhat. A reform harmadik eleme a párhuzamosságok felszámolása lenne.
Batiz csak lehetőségként említette a kormányzati negyed külvárosi helyszínen történő felépítését. A Hír TV kérdésére, miszerint mennyibe kerül majd az országreform kidolgozása, csak annyit mondott: a bizottságban külsős szakértők is helyet foglalhatnak.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt