Sugárzó anyag a talajvízben

Erős radioaktivitást mutat a talajvíz a franciaországi La Hague sugárzó hulladékokat tároló telepének közelében. Főként az aggasztja a kutatókat, hogy a mintákban igen nagy mennyiségben mutatták ki az egyik legveszélyesebb anyag, a trícium jelenlétét. Japán nukleáris létesítményeiben egy hét alatt három baleset is történt.

Hírösszefoglaló
2006. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy franciaországi nukleárishulladék-tárolóból radioaktív anyagok szivárognak a talajvízbe, amely a közeli tejgazdaságok vízbázisa is. A normandiai La Hague újrahasznosító üzemének környezetében a radioaktivitás átlagos szintje a talajvízben literenként a hétszerese az európai szabványnak, de a telephez legközelebb eső mezőgazdasági területeken a megengedett maximum kilencvenszerese is előfordul – állapította meg az ACRO kutatólaboratórium és a Greenpeace környezetvédő szervezet közös felmérésében. David Boileyt, az ACRO igazgatóját különösen az aggasztja, hogy a talajvízben nagy az egyik legveszélyesebb sugárzó anyag, a trícium (a hidrogén izotópja) aránya.
A reprocesszáló üzemből néhány évtizeddel ezelőtt még naponta 1,5 millió liter radioaktív vizet engedtek a La Manche-csatornába. Tizenkét éve a nukleáris anyagok feldolgozásának feladatát egy nagyobb kapacitású létesítmény vette át. A La Hague-i tárolót többrétegű tetővel fedték be, s az akkor elhangzott megnyugtató nyilatkozatok szerint a következő 300 évben állandó felügyelet alatt áll majd. Az üzem működési engedélyét azonban néhány évvel ezelőtt megújították, igaz, mennyiségi korlátot szabtak az újrahasznosításnak. A mostani mérések mégis azt mutatják, a radioaktív hulladékok biztonságos kezelése még megoldatlan feladat
Japánban negyvennyolc órán belül kétszer is leállították a fukusamai atomerőmű 6. reaktorát. Közelebbről nem részletezett kisebb üzemzavar miatt először vasárnap kapcsolták ki, hétfőtől újra termelhetett, kedden azonban ismét fel kellett függeszteni a működését.
Mint arról már beszámoltunk, kedden egy rosszul záródó szelep miatt a levegőbe radioaktív gőz került, amely azonban az üzem tájékoztatása szerint nem veszélyeztette az ott dolgozók egészségét. A Kyodo News utóbb arról számolt be, hogy a szelepet a hiba észlelése után azonnal megerősítették, de a gőz továbbra is utat tört magának a szabadba, ezért rendelték el másodszor is az üzemszünetet az erőmű legnagyobb reaktorában.
Egy héttel korábban az ország nyugati részén lévő mihamai atomerőműben történt baleset: a 3. reaktor hűtőrendszeréből több mint harminc liter radioaktív víz zúdult a földre – írta az AP. Az incidens oka a vizsgálat szerint az volt, hogy az üzem dolgozói rosszul rögzítettek egy csövet a víztartályhoz.
A Kansai Electric Power Co. által üzemeltetett nukleáris létesítmény reaktora 2004 augusztusa óta nem termel áramot. Bezárták, miután egy elrozsdásodott cső törése miatt forró víz és gőz zúdult a munkásokra, akik közül öt meghalt, hat pedig súlyos sérüléseket szenvedett. A tönkrement rendszert néhány hónap alatt megjavították, de a reaktor átfogó felülvizsgálata még tart, s az újabb baleset éppen az újraindításhoz szükséges munkálatok közben következett be.
A sorozatos mulasztások miatt a szigetországban mind nagyobb az aggodalom a veszélyes üzemek nem megfelelően felügyelt működése miatt. Japán legsúlyosabb nukleáris balesete hét évvel ezelőtt történt: két ember meghalt és több százan szenvedtek sugárfertőzést egy radioaktív anyagok újrahasznosításával foglalkozó üzemben. Két munkás ugyanis úgy akart időt nyerni, hogy a különleges tartályok helyett vödrökben próbált összemixelni igen nagy mennyiségű urániumot.
Az atomenergia japán ellenzői azonban vesztésre állnak, a kormány tervei szerint el kell érni, hogy nukleáris erőművek fedezzék az energiaszegény ország áramszükségletének negyven százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.