Volt kommunista lesz Itália elnöke?

Megtartotta utolsó kormányülését Silvio Berlusconi leköszönő olasz miniszterelnök, és tegnap délután Carlo Azeglio Ciampi államfőnél tett látogatásakor hivatalosan is beadta lemondását, bár választási vereségét továbbra sem ismeri el a mindössze néhány század százaléknyi előnnyel nyerő Unió koalíció javára.

2006. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlusconi lemondásával nem gördít akadályt egy új kormány kinevezése elé, ami a két héten belül megválasztásra kerülő új államfőre hárul. Miután a törvényhozás két házában csak maroknyi mandátumfölénnyel rendelkező Romano Prodi vezette Unió csak sokadik nekifutásra tudta megválasztatni saját jelöltjeit, a rendkívül törékeny egyensúly következő erőpróbája az elnökválasztás lesz.
Mindkét oldal óriási taktikai háttérharcokat folytat a következő kabinet stabilitásának szempontjából kulcsfontosságú posztért, mely kormányciklusokon átívelő, hétéves mandátumot jelent. A szembenálló felek stratégiailag a legjobb személyeket állították csatasorba. A baloldal jelöltje a szálakat a háttérből zseniálisan irányító Baloldali Demokrata pártvezető Massimo D’Alema exkormányfő lehet, akinek megválasztásával Prodi garantálná az Unió legerősebb pártjának méltó képviseletét, annál is inkább, mert a képviselőház elnöke a kommunista Fausto Berinotti lett, a szenátuselnöki pozíció pedig a kereszténydemokrata Franco Marininek jutott. Az exkommunista D’Alema személye saját pártját is megosztja: több prominens baloldali politikussal, köztük saját pártjának főtitkárával sincs beszélő viszonyban.
Berlusconiék oldalán is régi motoros száll a küzdelembe Gianni Letta személyében, aki nemcsak a „Lovag” leghűségesebb barátja, hanem a jobboldal legtehetségesebb szürke eminenciása is.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.