A közvélekedés szerint az olimpia, a vb és az Eb után a Világkupa csupán a negyedik legrangosabb torna, de a mezőny itt a legsűrűbb. Az aktuális vb első nyolc helyezettje jut ugyanis részvételi joghoz, így az előre lefutott meccs szinte kizárt. Ennek némileg ellentmondani látszik, hogy a magyar válogatott a mától vasárnapig zajló verseny egyértelmű favoritja, mégis így van. Kemény Dénes is kereken kimondja, hogy a végső győzelem a cél, sőt, amikor azt kérdeztem tőle, a 2006-os év két erőpróbája – a másik a szeptemberi belgrádi Európa-bajnokság – közül melyik a fontosabb, azonnal rávágta: „A Világkupa, mert Budapesten rendezik, és a hazai közönség felé 2001 óta van egy kis adósságunk. Most törleszteni szeretnénk.”
Az eddigi tizenkét Vk-ból hármat nyertek a mieink – az 1979-es belgrádi debütálás után 1995-ben Atlantában és 1999-ben Sydneyben –, és az ellenfelek mintha már előre odaadnák a negyedik serleget. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján, hétfőn tudniillik majdnem minden érintett képviselője a pekingi olimpiai felkészülés átmeneti állomásaként minősítette a Vk-t, a bátrabbak is legfeljebb az első négy közé jutást jelölték meg célként. Ez kétféleképpen érhető el: a két négyes csoport első helyezettjei közvetlenül elődöntősök, és péntekre szabadnapot kapnak, míg a másodikok ugyanezen a napon a harmadikokkal keresztbe mérkőznek a még kiadó két helyért. A papírforma megint magyar–szerb végjátékot ígér, bár a fő vetélytárstól – amelynek kispadján az eddigi szövetségi kapitány, Petar Porobics a Montenegró függetlensége érdekében kifejtett tevékenysége miatt visszacsúszott edzőnek Nenad Manojlovics mögé – hiányzik négy tavalyi világbajnok: Zlokovics, Vujaszinovics, Trbojevics és Udovicsics.
Igaz, Kemény Dénes keretében is csupán nyolc athéni olimpiai bajnokot találni. Benedek Tibor végleg lemondta a válogatottságot, Varga Tamás pedig szándékai szerint csak időlegesen szállt ki, de a kapitány nem siet visszahívni – mellettük Gergely István kapus, valamint Steinmetz Barnabás és Vári Attila a kimaradó. A Vk-alakulatban tehát nincs főfoglalkozású állóbekk, ám Kemény szerint a többiek vannak annyira sokoldalúak, hogy védekezésben is megfeleljenek, meg aztán nem tilos annyi gólt lőni elöl, amennyit képtelenség kapni hátul. A kapitány amúgy állítja, 1997 óta most tépelődött a legtöbbet a névsor kijelölésekor: „A keretszűkítés emberi oldala mindig is komoly nehézséget jelentett, de most a szakmai is, mert csak öt napon át tudtunk teljes értékű munkát végezni.” Persze Jászberényi Gábor, Varga Dénes, Szívós Márton, Kis Gábor és Kiss Csaba sem a szűk egy hétben győzte meg a mestert.
A vendégek egyébként, ahogy az udvarias és rendszerint túlzásokba eső sportdiplomatáktól megszokott, máris magasztalják a rendezőt és a rendezést, Budapestet a póló fővárosának, a Margitszigetet pedig a sportág Maracanájának nevezve. Ha a Vk-t illetően akad némi bizonytalanság, az mindössze annyi: felnőtt válogatott világversenyen most tesztelik az új szabályokat, a nyolcperces negyedeket, a harminc másodperces támadóidőt, a négyméterest váltó ötméterest, a megreformált szabad- és sarokdobást. Hogy mindez milyen fogadtatásra lel, az könnyen megjósolható: a győzteseknek tetszik, a veszteseknek nem, vízilabdában pedig semlegeseket nemigen találni.
Ahhoz túlságosan kicsi a sportág – bár a héten a Margitszigeten reményeink szerint csakis a nagyságát mutatja meg majd.
A Világkupa programja:
Kedd: Horvátország–Oroszország (B csoport) 13.30, Görögország– Románia (A csoport) 15 ó, Olaszország–Magyarország (A) 17.30, Szerbia-Montenegró–Spanyolország (B) 19 ó.
Szerda: Horvátország–Spanyolország 13.30, Szerbia-Montenegró–Oroszország 15 ó, Görögország–Magyarország 17.30, Olaszország–Románia 19 ó.
Csütörtök: Oroszország–Spanyolország 13.30, Görögország–Olaszország 15 ó, Románia–Magyarország 17.30, Horvátország–Szerbia-Montenegró 19 ó.
Péntek: A 7. helyért: A csoport 4. helyezettje–B csoport 4. helyezettje 13:30. A négy közé jutásért (a csoportgyőztesek automatikusan elődöntősök): A3–B2 17.30, A2– B3 19 ó.
Szombat: az 5. helyért 15 ó, elődöntők: 17.30 és 19 ó.
Vasárnap: a 3. helyért 15.30, az 1. helyért 17.30.
Ausztráliába látogat az izraeli elnök a terrortámadás után















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!