Ködös elképzelések

Pusztán ködös elképzelések vannak arról, hogy a megszorítások fájdalmas áldozatait miért is kell meghoznia a lakosságnak és a vállalkozásoknak – jelentette ki tegnap Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, aki a szervezet tegnapi tájékoztatóján elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szigorítások csak az eddigi adófizetőket terhelik, s továbbra sem szélesedik az adófizetők köre.

Munkatársunktól
2006. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elég volt abból, hogy a parlament felelőtlen döntéseinek árát mindenkinek fizetnie kell – értékelte az Új egyensúly elnevezésű megszorítócsomagot a Magyar Bankszövetség tegnapi sajtótájékoztatóján Erdei Tamás, a szövetség elnöke, aki hangsúlyozta: a program legnagyobb hibája, hogy csupán ködös kormányzati nyilatkozatok szólnak arról, hogy az adóemelések terheit egyáltalán milyen jövőkép reményében kell a lakosságnak és a vállalkozásoknak elviselniük. Mint mondta, a jelenleg ismert intézkedésekkel nem lehet tartós egyensúlyjavulást elérni, az eddigi lépéseket pedig kapkodás, koncepciótlanság és az előzetes egyeztetés teljes hiánya jellemezte. A bankszövetség számításai szerint a szigorítások miatt jövőre a lakosság nettó reálkeresete 6-7 százalékkal csökken, miközben a fogyasztás 2,5-3 százalékkal esik vissza. Az elvonások közel hetven százaléka a háztartások rendelkezésére álló jövedelmét csökkenti.
Erdei élesen kritizálta, hogy a megszorítások csupán a teljes adóterhelés nagy részét viselő, szűk adófizetői réteg terheit emeli tovább, s nem bővül az adófizetők köre. Hozzátette: minthogy a terhek tovább növekednek, fokozódhat az adóelkerülés.
A bankszektort érintő adóemelésről Erdei elmondta: a kamattámogatások közvetítéséért kirótt adó jogi nonszensz, sem közgazdaságilag, sem erkölcsileg nem megalapozott, s az alkotmányba ütközik, ezért azt a bankszektor visszautasítja. Mint fogalmazott, a kamattámogatások megadóztatása semmi mást nem szolgál, mint hogy demagóg, populista hangulatkeltést folytasson a bankszakma ellen. Emlékeztetett: a kormánnyal kötött korábbi megállapodás szerint a banki különadó két évre vonatkozott volna, s a bankszektor a különadó pluszterheit be is fizette az államkasszába. A mostani 4 százalékos szolidaritási különadóval azonban a bankok szeptembertől összesen 28 százalékos nyereségadót fizetnének, vagyis több mint a dupláját annak, amit a magyar vállalkozások általában fizetnek. A Magyar Bankszövetség egyetért az egységes kamat- és árfolyamnyereség-adóval, technikailag azonban kivitelezhetetlennek tartja az új adó szeptember elsejei bevezetését.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.