Kutatás Szerbiában

Sebestyén Imre
2006. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brit és amerikai ügynökök is kutatnak Szerbiában Ratko Mladics hágai körözött után, tudta meg a belgrádi Blic a kormányhoz közel álló forrásokból. A külföldi hírszerzők állandó kapcsolatban állnak a szerb titkosszolgálattal és a katonai elhárítással, folyamatosan információkat cserélnek a legkeresettebb hágai vádlott lehetséges rejtekhelyéről. A minap megszellőztetett akcióterv Mladics lefogására – amely előirányozza a külföldi szerepvállalást is – tehát máris, még elfogadása előtt életbe lépett. A brit és amerikai ügynökök a legmodernebb hírszerzői felszerelést bocsátják a Mladics utáni nyomozás szolgálatába. Nyugati vélemények szerint ez jó próbája lesz a szerbiai titkosszolgálatoknak is, mivel egyesek eddig szabotálták az akciókat. Éppen az információk kiszivárgása miatt az akcióterv részleteiről még Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnöknek sem fognak beszámolni, csak olyasmikbe lesz beavatva, ami politikai döntést igényel, jelentette ki Paul Beaver brit katonai elemző. Felvetődik a kérdés, hogy Kostunica nem így akarja-e Mladics lefogásának hazafiatlan cselekedetét a külföldiekre hárítani. A szerb miniszterelnök a hágai együttműködésről is tárgyalt Londonban. A Blairrel való találkozójának homlokterében azonban Koszovó állt. Közben az UNMIK lehetővé tette Kostunica Vid-napi koszovói látogatását – hiába háborgott Pristina –, ám a vizitnek csakis személyes és vallási jellege lehet, semmiképpen sem politikai.
Közben Borisz Tadics szerb elnök folytatta körútját a jugoszláv utódállamokban. Cetinje és Podgorica után tegnap Zágrábban is Kninben tárgyalt Stjepan Mesic horvát elnökkel, Ivo Sanader kormányfővel, valamint a szerb kisebbség képviselőivel. A térség megbékélését is szolgáló útjának következő állomása Bosznia és Macedónia.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.