Megtorlás az interjúért

Nyomasztó hangulat uralkodik a német közszolgálati televízió egyes programjának pekingi stúdiójában. Az ARD tudósítója beszélgetést folytatott egy, a környezetvédelem szolgálatában aktív kínai polgárral, akit az interjú sugárzása után ismeretlen tettesek megtámadtak és súlyosan megsebesítettek.

Stefan Lázár
2006. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jochen Gräbert ARD-riporter filmet forgatott arról az óriás, a Jangce folyón létesített duzzasztógátról, amely miatt több mint egymillió polgárnak kellett elhagynia lakhelyét. A riportban megszólalt a kitelepített Fu Hszian-csaj (Fu Xiancai), és arra panaszkodott, hogy az államtól sokan még mindig nem kapták meg a kilátásba helyezett jóvátételt. Tizenöt alkalommal utazott fel Pekingbe, hogy benyújtsa panaszát és tiltakozását. A regionális adminisztrációnál ötvenszer próbált szerencsét – eredménytelenül. A tudósítás sugárzását követően több személyből álló banda támadta meg Fut, és eltörték a nyakcsigolyáját. A szerencsétlen embert bénultan szállították kórházba. Ott újabb csapás érte: az orvosok közölték, csak akkor hajlandók foglalkozni vele, ha kifizet nyolcvanezer jüant, azaz nyolcezer eurót.
Az ARD tartományi adóállomásainak munkaközösségén belül a hamburgi NDR üzemelteti a pekingi stúdiót. Ennek intendánsa, Jobst Plog azonnal kemény hangú tiltakozó levelet küldött a Kínai Népköztársaság berlini nagykövetének, Ma Csan-rongnak (Ma Canrong). Ebben bosszúállásnak nevezte a Fu Hszian-csajt ért támadást kizárólag az ARD-nek adott nyilatkozatáért. Berlin reakciója sem váratott sokáig magára. A szövetségi külügyminisztérium felszólította a kínai államvezetést, gondoskodjon a tragikus esemény hátterének felderítéséről. Az NDR-intendáns figyelmeztette Pekinget, az incidens nem sok jót ígér a 2008-as nyári olimpiai játékok számára, sőt komolyan veszélyezteti, akár lehetetlenné is teheti a jó szándékú tudósítások létrejöttét. Az ARD megbízásából az NDR lesz a felelős az olimpiai közvetítésekért.
Az affér nemzetközi szinten sem maradt visszhang nélkül. A Worldwide Press Freedom nevű jogvédő szervezet közölte, hasonló esetek nem maradnak külföldi reakciók nélkül.
A Pekingben akkreditált tudósítókat nehéz helyzetbe hozza Fu tragédiája. Megszólaltathatnak-e kínai állampolgárokat, tudván, hogy azokat a megsemmisítés veszélye fenyegeti?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.