Jochen Gräbert ARD-riporter filmet forgatott arról az óriás, a Jangce folyón létesített duzzasztógátról, amely miatt több mint egymillió polgárnak kellett elhagynia lakhelyét. A riportban megszólalt a kitelepített Fu Hszian-csaj (Fu Xiancai), és arra panaszkodott, hogy az államtól sokan még mindig nem kapták meg a kilátásba helyezett jóvátételt. Tizenöt alkalommal utazott fel Pekingbe, hogy benyújtsa panaszát és tiltakozását. A regionális adminisztrációnál ötvenszer próbált szerencsét – eredménytelenül. A tudósítás sugárzását követően több személyből álló banda támadta meg Fut, és eltörték a nyakcsigolyáját. A szerencsétlen embert bénultan szállították kórházba. Ott újabb csapás érte: az orvosok közölték, csak akkor hajlandók foglalkozni vele, ha kifizet nyolcvanezer jüant, azaz nyolcezer eurót.
Az ARD tartományi adóállomásainak munkaközösségén belül a hamburgi NDR üzemelteti a pekingi stúdiót. Ennek intendánsa, Jobst Plog azonnal kemény hangú tiltakozó levelet küldött a Kínai Népköztársaság berlini nagykövetének, Ma Csan-rongnak (Ma Canrong). Ebben bosszúállásnak nevezte a Fu Hszian-csajt ért támadást kizárólag az ARD-nek adott nyilatkozatáért. Berlin reakciója sem váratott sokáig magára. A szövetségi külügyminisztérium felszólította a kínai államvezetést, gondoskodjon a tragikus esemény hátterének felderítéséről. Az NDR-intendáns figyelmeztette Pekinget, az incidens nem sok jót ígér a 2008-as nyári olimpiai játékok számára, sőt komolyan veszélyezteti, akár lehetetlenné is teheti a jó szándékú tudósítások létrejöttét. Az ARD megbízásából az NDR lesz a felelős az olimpiai közvetítésekért.
Az affér nemzetközi szinten sem maradt visszhang nélkül. A Worldwide Press Freedom nevű jogvédő szervezet közölte, hasonló esetek nem maradnak külföldi reakciók nélkül.
A Pekingben akkreditált tudósítókat nehéz helyzetbe hozza Fu tragédiája. Megszólaltathatnak-e kínai állampolgárokat, tudván, hogy azokat a megsemmisítés veszélye fenyegeti?

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban