Háború egy tizedesért?

2006. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli kormányfő tegnap parancsot adott a hadseregnek, hogy teljes erőbevetéssel kutasson az egy hete elrabolt tizedes után, vegyék üldözőbe a terroristákat, szellemi vezetőjüket és mindazokat, akik menedéket nyújtanak számukra. Az állami terror gépezete természetesen már e dörgedelmes szavak elhangzása előtt beindult. Napok óta támadja a gázai területeket az izraeli tüzérség és a légierő, amely csupán szombatra virradóra csaknem 350 lövedéket lőtt ki, s hat utat támadott rakétákkal. Mindez azonban nem volt elég, hiszen harci helikopterről egyenesen a palesztin miniszterelnök hivatalát lőtték. Szinte ezzel egy időben Gáza északi részén az izraeli légierő rakétákat lőtt ki egy iskolára, amelyet még a néhai Ahmed Jaszin sejk, a kormányzó Hamász mozgalom alapítója hozott létre. Ezt megelőzően a belügyminisztérium épületét érte találat, s letartóztatták a palesztin kormány nyolc miniszterét. S hogy senkit se érhessen meglepetés, izraeli politikusok az utóbbi napokban több alkalommal is arra figyelmeztettek, hogy a Hamász vezetőit és palesztin kormány tagjait is célba veszik.
De kicsoda Gilad Salit, akinek kiszabadítására egy egész hadsereg mozdul meg? Lehet, hogy ismét fellángol a háború a 19 éves tizedesért? Szó se róla, ismét elvadult a helyzet, s mintha az izraeli politika és a katonai gépezet csak arra várt volna, hogy a Hamász hibát kövessen el, amely ürügy lehet a leszámolásra. Sokat nem kellett erre várni, hiszen a szervezet katonai szárnyának forró fejű tagjaitól nem áll távol a terrorista eszközök bevetése, főleg, ha a másik oldalról az állami terrorizmus folyamatosan provokálja az egyébként demokratikusan megválasztott palesztin kormányt. A fiatal katona elrablása tehát nem csupán politikai hiba volt, de törvénybe ütköző bűn is. Még akkor is, ha a világ hajlamos elfeledkezni róla, hogy az izraeli börtönökben nők, kiskorúak, idős, beteg foglyok és a megválasztott palesztin kormány vezetői is szenvednek. Gilad Salit elrablása valójában arra jó, hogy Izrael frontális támadást indítson a Hamász ellen. Tel-Aviv ugyanis nemigen békél meg a palesztinok választásával, mindent megtesz Iszmail Haníje kormányának megbuktatására. Ezért mozdul most meg egy hadsereg egy tizedesért.
Izraelt az sem nagyon izgatja, hogy a gázai polgári lakosság ingatlanai és infrastrukturális létesítményei elleni szándékos támadások (az Amnesty International is figyelmeztet) sértik a nemzetközi emberiességi törvényeket, és háborús bűncselekménnyel érnek fel. A világ legnagyobb emberi jogi szervezete szerint megszálló hatalomként Izraelt nemzetközi törvények kötelezik a palesztinok alapvető emberi jogainak szavatolására. Az AI szerint az egyetlen gázai áramtermelő erőmű, valamint a vízhálózat, a hidak, az utak és egyéb infrastrukturális létesítmények szándékos lerombolása a negyedik genfi konvenció megsértése, és jelentős, hosszú távú humanitárius következményekkel jár a Gázai övezet 1,5 millió lakójára. E konvenció tiltja a köz- és magántulajdon katonailag szükségtelen pusztítását és polgári célpontok szándékos támadását, valamint kötelezi az aláíró országokat az ilyen háborús bűncselekmények elkövetőinek felkutatására és törvény elé idézésére.
E felszólítást nem sokkal követően jött a hír, hogy izraeli katonák könnygázt és kábítógránátokat is bevetve rohantak meg egy nábluszi kórházat, majd amikor bejutottak, megparancsolták az orvosoknak és a nővéreknek, hogy feküdjenek a földre. Az egyik gránát robbanása súlyosan megsebesített egy fiatalt. Nem lehet meglepődni azon, ha erre a palesztinok válasza bosszú és fegyveres ellenállás lesz.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.